Windows 7 - první dojmy | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Windows 7 – první dojmy

6 Kvě 2009

Včera 5.5. Microsoft oficiálně pro širokou veřejnost vypustil první Release candidate připravovaného operačního systému Windows 7. Poslední dobou mě má odlehčená instalace Vist začínala štvát, takže jsem se rozhodl, že zkusím žhavou novinku a když nebudu spokojen tak poté osvědčenou vLite verzi Vist s SP2, která vyjde co nevidět. Dosavadní ohlasy na 7mičky byly v podstatě kladné, takže jsem neváhal a začal stahovat, 32b, 64b [en – cca 3GB].

Po stažení jsem obsah image nakopíroval na svůj externí disk (DVD mechaniky v noteboocích jsou neskutečně pomalé) a hurá na instalaci. Již při instalaci mě přivítalo podobné grafické rozhraní podobné tomu z instalace Windows Vista a za 15minut jsem byl již v systému. Visty se instalují mnohem déle, jenom moje odlehčená verze to zvládá za tento čas, takže už při instalaci lze pozorovat první zrychlení. Během instalace byl detekován hardware a došlo k automatickému přizpůsobení rozlišení obrazovky. Po spuštění systému již byly zavedeny všechny ovladače a všechna zařízení fungovala. Kromě čtečky otisků prstů, jejíž ovladače se poté stáhly z Windows Update společně s aktuálním ovladačem pro čtečku karet a grafickou karty. Výhodou je, že aplikace pro otisky prstů je přímo od výrobce (AuthenTec), takže je to součást systému přístupná z ovládacích panelů, nikoliv neohrabaná aplikace.

První dojmy jsou hodně dobré a jsem mile překvapen a musím říci, že to opravdu to vypadá na vydařený systém. A co se mi líbí?

 • neskutečná až ďábelsky rychlá odezva systému
 • rychlejší práce se soubory včetně externích zařízení
 • přepracovaný Hlavní panel včetně Nabídky Start a Systray
  – když jsem kdysi dávno viděl na prvních screenshotech nový ikonkový systém, tak sem si říkal, že to bude nejspíše hrozný a silně nepoužitelný, ale opak je pravdou. Každopádně je tu možnost přepnout na klasiku. Dále hrozně oceňuji, že klik na síťovou ikonku v systray vyvolá dialog se seznam wifi sítí, takže odpadá zdlouhavé čekání na vykreslení Centra sítí a poté ještě nutno kliknout pro zobrazení vysněného seznamu sítí.
 • tlačítko v pravém rohu Hlavního panelu pro zobrazení plochy místo ikonky zabírající v Rychlém spuštění
  – dobře vymyšlená věc na nevyužitém kousku Hlavního panelu. Navíc při přejetí dojde pouze k dočasné zobrazení plochy se zajímavým aero efektem, což se může hodit jenom pro kouknutí na miniaplikaci a navíc nedojde k minimalizaci oken
 • miniaplikace na ploše – ve Vistách byly v postranním panelu, který jsem jako první vypínal, protože překážel. Nyní mám na ploše rozeseto několik miniaplikací a sticky notes (papírek na poznámky) a zatím mi to vyhovuje

To by na úvod bylo snad vše a další informace a zkušenosti příště v dalším článku věnujícím se Windows 7. Sám jsem zvědav, jak se systém bude chovat po několika dnech běhu s větším množstvím nainstalovaných programů a jaká bude výdrž notebooku. Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně systému, ptejte se v komentářích. Zatím jsem nenarazil na aplikace, která by nefungovala nebo by to nevyřešila instalace novější verze.

Na závěr jen dodám, že 64bitovou verzi W7 provozuji na notebooku ASUS F3E osazeném C2D T5750, 2GB RAM a grafickou kartou X3100.

Související články

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT
| Počet zobrazení: 1635
Tagy: , , ,

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 • Thomas

  Nezbývá mi, než souhlasit s tebou. Systém také testuji od včerejšího dne a opravdu to vypadá, že mnohonásobně předčí svého předchůdce. Velice se mi líbilo, jak jsi systém nazval „ďábelsky rychlým“, protože bych těžko hledal lepšího vyjádření. Práce s ním je prostě super.

 • Já W7 testoval jako beta na VMWARE a byl jsem taky celkem spokojen. Hlavní panel mi vcelku vyhovoval. Nejvíc mě potěšila zrychlená práce se sítí, kde se centrum sítí a sdílení konečně otevřelo rychle! Ve Vistách mě tohle zdárně točí, než se to otevře … to je doba. Ono ve Vistách jsem celkově silně nespokojen s nastavováním sítě … blee :-/.

 • Také se chystám na vyzkoušení, ale půjdu do 64bitové edice.

 • [3] Já používám taky 64bitovou verzi

 • Chmelda

  OT: Tak jsem se konečně dočkal článku na blogu, hurá..Jsem zvědav jak na tom budou CAx x=D or E 🙂 aplikace jednak s podporou a taky s výkonem. W7 jsem testoval na virtual PC už před nějakou dobou ale vzhledem k tomu že jsem pro ně neměl žádné vyloženě reálné použití, tak jsem je moc neprolejzal. Ale i za tu dobu jsem se stihl s prostředím malinko seznámit a musím říci že inženýři z M$ odvedli dobrou práci.
  j.

 • Používám Mac OS X, ale nedalo mi se mrknout na Windows 7. Nikdy jsem dlouhodobě nepracoval s Windows Vista, jen u klientů nebo známých, a nedám dopustit na Windows XP, ale akorát jsem objednával sousedovi nový notebook s Windows Vista, který jsem pár dní dával dohromady a měl čas se trošku podívat Vistě na zoubek. Moje dojmy nebyly kladné, zvláště po každodenní práci na Macu. Už jen to, že krok do síťových připojení je cca o 3 kliknutí a okna delší než na Win XP a do toho neustále systém buzeruje s UAC (které jsem posléze vypnul a systém buzeruje dál, že je vypnutý).

  Nicméně, abych se podíval, v čem Microsoft pokročil, tak musím říct, že to je příjemný upgrade Vist a jednoduše bych to shrnul jako dodělané Windows Vista. Také přeji uživatelům Windows dock 🙂 Osobně mám W7 na virtualním stroji bez rozhraní Aero, protože ovladače k mé grafické kartě už pro W7 nejsou. Osobně ale jsem při práci na Vistech nebo zkoušení W7 Aero vůbec nepostrádal.

  Jinak pěkný Solitaire s novým výherním efektem, konečně ribbon přepracované malování nebo WordPad, které se také dočkali změny od Windows v3 🙂

 • Jenda

  Ahoj,
  chci se zeptat, kolik GB je po instalaci obsazeno na disku. Dík.

 • [7] Aktuálně zabírají 15GB, což je podstatně méně než u 64b Vist

 • Na nový počítač nebo notebook si sedmičky určitě dám, ale na mé staré šunce mi stačí xp.

  Kdybych si ale teď kupoval nové pc, tak nevím, zda tam dát visty, když za chvíli (rok?) vlastně budou 7. Ještě, že to nemám v plánu :).

 • k2

  Osobně mám na svém notebooku Win 7 32b, možnost instalace 64b verze by byla, ale chtěl bych se zeptat, jaké rozdíly, či výhody u 64b verze jsou?

 • [10] Podpora více paměti, vyšší výkon hlavně v 64bitových aplikacích, ale i lehce u klasických aplikací viz. http://www.svethardware.cz…7.html
  64bitové jádro je celkově modernější a lépe optimalizováno na moderní HW.
  Nevýhodou je, že 64bit zabírá více místa na disku i v paměti (ale není to zas tak velký rozdíl oproti 32bit)

 • Tomáš

  [10] oBzB má pravdu, jen dodám, že pokud notebook má nějaký 2 GB RAM, tak od těch 2 GB to už jde použít, nicméně pro notebooky se mi to jeví jako zbytečný pokud tan nejsou ty 4 giga…
  Potřeba taky si ověřit, zda výrobce NTB vydal ovldače minimálně na siťovku pro 64 bit. Pokud nevydal, tak by to nemuselo fungovat. A pokud nevydal zejména na síť, tak se to nedá zjsitit ani programama jako třeba Driver Magician, zda by se nenašly aspoń u výrobců HW…

 • [12] Když už se tak doplňujeme, tak ještě k těm ovladačům – na otestování kompatibility hardwaru s Windows 7 vydal MS obdobně jako u MS utilitu – http://www.microsoft.com…sor.aspx .
  Zrovna sítovka by problém s drivery mít neměla, tam zas tolik čipsetů není, i když někteří výrobci notebooků jsou schopni všeho možnýho.

 • GiBi

  zdravím,
  mám tedka W7 x64. Co mě štve je mechanika. Při vloženi média do mechaniky a přístupu na něj se logicky roztočí, ale už nezastaví (čtení z něj dále nepokračuje). Nelze vysunout. Leda vypnout pc a při opětovném zapnutí ihned stisknout tlačítka pro vysunutí jinak dojde k opětovnému roztočení media.
  🙁

 • Troja

  Zkoušel jsem, ale rychlost je úměrná prázdnému fyzickému disku G:\ a nezatíženému systému. Naházel jsem tam věci – prg, nějaké hry. Nechtělo to skoro nic přetáhnout, většinou znova instalovat. Gramatika v tom nejela a pak už to bylo normál, "vo něco víc lepčí" než XP. Tedy co šlo jsem tahal z D:\ .
  Odinstalováno – počkám – po nějaké SP to bude OK.

 • Standa

  Ahoj, narazil jsem na tento článek ohledně hledání mého problému. Mám přesně ten samý notebook ale instalace Windows 7 se mi nedaří ať už je to jakákoliv verze. Instaluji to přes flash disk protože mechaniku mám rozbitou. Instalace proběhne v pořádku, zadání jména hesla atd také, nějaké to dokončování aktualizací nebo co to tam píše také, potom následuje restart kdy by se to mělo už normálně naběhnout do systému, ale ejhle… chyba klasicky vyber spustit system klasickym zpusbem nebo spustit system a pokusit se o opravu, at dam cokoliv vzdy se objevi logo a nasleduje restart… Dříve jsem v pohodě používal XP, ale tohle mě nejde do hlavy proč to tak dělá. Zkoušel jsem i stáhnout jiná win 7 ale pořád to samé. Dokonce jsem vymontoval Hdd a dal ho do jiného NB a tam to naběhlo normálně. Mám takové podezdření na grafiku x3100 protože tahle šunka není podporovaná a může třeba dělat problémy, nejsem si jist, ale možná jsem o tom někde něco četl pokud jsem tomu v té angličtině pořádně rozuměl. Náhodou, nesetkal jsi se s tím také? Nebo někdo? Díky!

 • Jan

  Zdravím,
  mohu se zeptat, kde se seženou ovladače na win 7 pro Asus F3E? … na asus.com není F3E mezi vyvolenými, pro které jsou ovladače! … díky 🙂

 • [17] Jan: Jaké ovladače máte na mysli? Například tak, že si nakliknete novější model notebooku

 • Jan

  komplet všechny,aby vše pod WIN 7 chodilo 🙂 .. u Asus mám CD, na kterém je souhrn ovladačů pro XP a pro Vistu..
  jenže novější notebooku maj jiné komponenty a jsou jinak vybaveny?

 

Více v ESET Remote Administrator
Jak vzdáleně odinstalovat McAfee Security Scan Plus pomocí ERA?

McAfee Security Scan Plus je bloatware, který se do počítače natáhne automaticky pokud si nedáte pozor při instalaci bezplatných aplikací...

Zavřít