Windows 7 – po měsíci používání | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Windows 7 – po měsíci používání

12 Čvn 2009

Tak už je to více než měsíc, co jsem začal používat Windows 7 RC. Předchozí článek byl o prvních dojmech z nového systému po prvním dni používání a v kostce vypíchnuty hlavní změny oproti Vistám. Nyní se zaměřím především na kompatibilitu, a jak systém šlape po měsíci používání.

S příchodem každého systému, se najdou jedinci, kteří na svou obstarožní „486ku“ nainstalují nejnovější systém, a když je na jejich silně obstarožní sestavě nepoužitelný, tak ho vydávají za odpad a vzdávají hold svým Windows 9x. Tyto jedince jsem nikdy nepochopil. Je pravda, že Visty požadují v podstatě 2x výkonnější sestavu než Windows XP, ale musíme si uvědomit, že když přišli Windows XP, tak měli také mnohem vyyší nároky než Windows 98. Na tu dobu byly nároky hodně velké, ale dnes je výkon HW jinde a jeho ceny drasticky spadly. Proto nejsou nároky systému vůbec přehnané, protože i na obyčejné kancelářské sestavě, kterou dnes pořídíte za pár korun systém poběží bez problému.

Rychlost, optimalizace, místo na disku

Windows 7 požadují pro svůj běh stejnou konfiguraci jako předchozí Visty. Pokud vám běžely Visty, tak si bez problému budete moci užívat nového systému, bez nutnosti investic do inovace sestavy. Microsoft totiž hodně zapracoval na optimalizaci, takže jak už jsem minule nastínil, systém je mnohem svižnější. To platí nejen pro výkonné stroje, ale i pro starší kusy železa. Zkoušel jsem sedmičky na obstarožní sestavě postavené na P4 a nebyl problém, naopak systém byl rychlejší než předchozí Visty, které ani při nové instalaci neoplývaly výraznou rychlostí.

Dříve jsem po instalaci systému, mezi prvními akcemi zabrousil do seznamu služeb, kde jsem povypínal nepotřebné a paměti žroucí služby v rámci zrychlení systému. Nyní jsem se tam podíval jen ze zájmu, zda nastaly nějaké změny v seznamu a k vypínání jsem nepřistoupil, protože systém je dost rychlý (někdy v budoucnu vyzkouším, zda dojde ke zrychlení). Tím jsem v podstatě naznačil, že také správa paměti prodělala velké změny. Čerstvě po spuštění systému mě Visty zabíraly cca 1GB paměti, W7 jen cca 800MB. Tuto hodnotu mám na domácím počítači s Vistami, kde je povypínáno velké množství služeb (především služby potřebné pro wifi) a troufám si říci, že s W7 by hodnota byla také nižší. Zatím se mi také nestalo, že by systém najednou začal stránkovat až na úroveň dostupné operační paměti (2GB) čímž se stal nepoužitelným a jediné co pomohlo, byl otravný restart.

Windows Vista byly poměrně velký žrout místa na disku. 64bitová verze si ukrouhla po instalaci něco málo přes 20GB (32b cca 15GB). 64bitové sedmičky zabírají čerstvě po instalaci cca 15GB a nyní po měsíci používání se spoustou nainstalovaných aplikací mají lehce přes 16GB.

Aplikace, ovladače

Windows Seven běží na stejném jádře jako Visty, takže ohledně kompatibility aplikací, není problém. Pokud vám aplikace fungovaly pod Vistami, tak je spustíte i pod sedmičkami. Případný problém vyřešila vždy aktuální verze (např. Daemon-Tools z důvodu SPTD ovladače pro W7). Pokud se náhodou vyskytne instalátor ověřující verzi systému, vše lze olbnout pomocí režimu kompatibility. Kodeky doporučuji Windows 7 codec od pro 64bitový systém ještě 64bitové komponenty, kde doporučuji v nastavení přepnout Windows Media Player na 64bitovou verzi (dříve bylo nutné použít registry hacku). Proč pod 64bitovým systémem používat 32bitovou aplikaci, když je dostupná její 64bitová verze, že?

Jak už jsem naznačil v minulém článku, s ovladači není problém. Po instalaci systému je drtivá většina zařízení funkčních a zbývající ovladače najdete na Windows Update. Neměl by být problém i na postarších sestavách, kdy v případě Vist bylo nutné ovladače shánět všude možně a případně je vnutit v rámci kompatibility staršího systému. Setkal jsem se s případem, kdy nebyly po instalaci ovladače k Wi-Fi, což není úplně ideální. Naštěstí ovladače pro síťovou kartu byly k dispozici, takže jsem zapojil RJ-45ku a ovladače dodatečně stáhnul z Windows Update. Ovšem jednalo se o starší notebook od MSI, který byl jedno velké překvapení (jeden bios pro XP- a jiný pro Vista+). Na běžných sestavách nebude jistě žádný problém.

Resumé

Nyní po měsíci používání s nainstalovanými aplikacemi je systém stále stejně rychlý jako po instalaci. Není pro něj problém běh 14dní v kuse (režim spánku, hibernace). To Visty jsem musel restartovat minimálně jednou do týdne, ať již kvůli stránkování nebo externí USB wi-fi, kde bylo občas po hibernaci nutné ovladače odinstalovat a znovu nainstalovat. Stále jsem z rychlosti systému nadšen a když se setkám někde s Vistami, tak si říkám, jak je ten systém pomalý a nastavení zbytečně složité. V podstatě je to obdobný skok jako z Win XP na Visty. Když jsem začal používat Visty, tak jsem byl stejně nepříčetný, když jsem tu a tam setkal s XP 🙂

Jedná se opravdu o vydařený systém a už se těším na finální verzi, která bude jistě ještě lepší. Všem kdo rádi experimentují a zkoušejí nové věci, doporučuji RC verzi již nyní. Ostatní ať počkají do 22. října, kdy vyjde finální verze a poté udělají obrovský krok vpřed. Za ty peníze dostanete konečně něco pořádného.

Související články

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT
| Počet zobrazení: 3700

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 • chmelda

  Tak musím říci, že toto je po dlouhé době velmi kvalitní článek, ve kterém popisuješ svůj osobní názor na W7.

  Osobně jsem W7 testoval pouze na Virtual PC, tak zde nemohu prezentovat své zkušenosti, ale podle ohlasů lidí, používající tento systém, se opravdu jedná o kvalitní kousek z dílen MS.

  Co se týče názoru na na Visty. Používám je snad od prvních okamžiků kdy oficiálně vyšly, samozřejmě díky Tobě a byl jsem se ním spokojen. Je pravdou že první okamžiky byly krušné, ale v té době jsem měl ještě spoustu času na hledání a pokusy, tak jsem to překonal a od té doby jsem se ním spokojen.

  Ohledně rozporuplného názoru na tento systém. Samozřejmě na tom má svoji zásluhu situace: nainstaloval jsem systém na starý PC, ale nadruhou stranu, byl to první systém nové generace, dovolím si říci že trošku revoluce, a ta samozřejmě mimo přínosu sebou nese také nějaké ztráty. Tento systém byl podle mých zkušeností opravdu použitelný až od SP1, kde se jeho prvotní vady podařilo alespoň z části zahotfixovat. Podobné problémy mají dle mého názoru téměř všechny programy a vlastně výrobky, které ve svých prvních verzích nejsou většinou úlpně to nejlepší. S novými verzemi se teprve zlepšují a to díky ohlasům uživatelů…
  j.

 • Musím pochválit tento článek, který jsi napsal. 🙂

 • Rose

  Hezkej,kvalitní článek.A chtěl bych se ještě zeptat jestli když si nainstaluju W7 tak jestli se mi automaticky,samy stáhnou a nainstalujou ovladače??

 • [3] Rose: Pokud nemáte ryze předpotopní hardware tak v drtivé většině to rozezná všechny zařízení a nainstaluje potřebné ovladače. Stejně doporučuji podívat se po té na web výrobce, zda není novější.

 • Rose

  Jo, no v počítači mám tak 1-2roky starý hardware, takže by to mělo vše stáhnout. Jinak díky za velice rychlou odpověd.

 • Honza

  Článek to je pěkný, ale musím poopravit velkou chybu, v článku je na psáno, že Win7 má stejné jádro jako Win Vista- to není pravda Windows 7 má jádro NT7, zatímco vista NT6. jEFAKT, ŽE APLIKACE SPUSTITELNÉ VE VISTĚ, TAK VĚTŠINA PŮJDE SPUSTIT I VE WIN7.

 • Honza

  Článek je koukám zaměřen na kritiku visty v plném rozsahu. Tak za prvé- visty jsou rychlé jako win 7 a naopak programy spuštěné ve vistě se spouštějí i ukončují rychleji než ve win 7. Na notebooku s konfigurací mám Win 7 x64, turion rm74 x2, 4gb ram, 500gb hdd, radeon hd 3200, sedmička je dvakrát tak pomelejší než vista ve všech směrech. a rozhodně po instalaci nezabírá tolik co píšete a to ani vista. Na stolním pc je vista s konfigurací intel dual-core e1200, 2gb ram, radeon hd 4350, 3x hdd na sata, a vista šlape jak kvalitní hodinky, zkusil jsem dát sedmičku x64 a je pomalejší než vista u notebooku win 7 veme 1gb ram v klidu a vista jen 768ram a to i u stolního pc, stránkovací soubor je nastaven na 5gb. Vista je jednoznačně lepší než sedmička a já vím očem mluvím.

 • HORINGER

  Milý HONZO -Probuď se ze sna, Visty to je konec vodníků v čechách.Možná o něco horší, jsou ještě záplavy v Čechách.

 • lucie

  chtela bych se zeptat jak se da odinstalovat bios mam pc novej a nekdo tam dal heslo a ja nemuzu na to heslo prijit nevye nekdo jak se to da zjistit dekuju za odpoved

 • [9] lucie: BIOS se nedá odinstalovat, jelikož je to základní součást počítače. Zřejmě pro jeho zaheslování měl někdo důvod a za běžného provozu do něj nepotřebuješ zasahaovat. Zrušit jej resetováním (na pár sekund na základní desce přehodíš jumper nebo podržíš dané tlačítko)

 • Tomas Jar

  Windows 7 je to nejhorší co kdy microsoft vytvořil , pro úpravu ovládací panely se opravdu nepovedli, najít třeba jas je téměř nemožné, je to šmejd šmejdů

 • [11] Nj, ten jas je hustě zašitej, kliknout u hodin na ikonku napájení a na upravit jas nebo dát ovládací panely, do vyhledávacího pole napsat jas a kliknout na upravit jas. Fakt to víc zahrabat nemohli nehledě na to že sem neviděl ntb kterej by jas neuměl regulovat klávesami. A pokud nejde o ntb, tak se zkuste zamyslet nad sebou a použít takový ty tlačítka na monitoru.

 • Rasta

  já teda nerad spamuju ale budiž:)vista vs. 7… kernel 6.0 a 6.1 pár rozdílů tam je, celkový výkon jsem netestoval protože si myslim že to nemá smysl když je organizace paměti stejná… řeknu svůj příběh 🙂 v zimě 07/08jsem pořídil nové dělo (e6850;nforce680i striker;8800gts;4x1gbram) a chtěl jsem na ty 4 paměťový moduly dostat visty x64 bez sp1…12 dní usilovné práce a dumání (nejméně 200 BSOD) ale dal jsem to 🙂 výsledek? původní winXP 3dmark06- 9100bodů… a s vistami 11200 no měl jsem radost, doba startu nesrovnatelná, novou organizaci paměti žeru 🙂 z licence tam moc věcí nechybí spíš něco přibylo (to že sbírají informace o programech koncových uživatelů je tam bohužel pořád) celkově myslim změna k lepšímu…spíš je mi líto že lidi utrácí heavy money za nový os win7 když jsou to vlastně opatchovaný visty.a ještě jen něco z vlastní zkušenosti

 • Rasta

  (ještě jsem si vzpoměl že jsem pak dělal úpravy hw a crysis mi šlo z 21 na 23 fps 🙂 ale 3dmark jsem nedělal, ze skříně táhnul žhavější vzduch než z fénu tak jsem radši ustoupil :D)
  S těmi ovladači, proč nestahovat s aktualizacemi ale pokud jde o grafiku schválně zkuste testovat jestli najdete rozdíl, já našel. ovladače přibalené v krabici lepší než stahované… Jinak všem kdo krotí highendové pc, jednou za půlroku rozebrat všechny chladiče a vyčistit!! Tak to snad příště dopíšu. ČUS 🙂

 • Hry

  Windows 7 se fakt nepovedli, člověk než se tam zorientuje tak dřív zkysne. Snad je to jen o zvyku!!!!

 • Petr

  PočítačOvÁ ČEŠTINA mě vyděsila a vzápětí děsně rozesmála. V ČR nežiji a je to sranda sledovat co se s ní děje. Myslím, že je čas na novou dobu obrození……

 

Více v Češtiny
Česká lokalizace Microsoft Outlook pro iOS se nepovedla

Nedávno jsme si ukázali, že outsourcování překladu aplikací a her má také své stinné stránky. Čerstvým důkazem je nově vydaný...

Zavřít