Tip na kvalitní práci v regionu - řidič autobusu | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Tip na kvalitní práci v regionu – řidič autobusu

13 Dub 2006

Po dlouhé době trochu z jiného soudku. Za normálních podmínek bych tento článek vůbec nepsal, ale donutili mě k tomu zážitky z minulostiobava z budoucnosti. Pro většinu z vás sice nepochopitelné, ale vězte, že je to tak. V každém případě čtěte dále. Doufám, že ti, kterým jsou předchozí řádky určeny, to pochopili, však oni ví 😉 .
A teď k tomu, co jsem chtěl předat dále.

ČSAD a.s. Ústí nad Orlicí, středisko Náchod, přijme řidiče autobusu na linku Broumov-Praha. Požadujeme ŘP skup. D a dobrý zdravotní stav. Vítán zájemce z Broumova a okolí. Velmi dobré platové podmínky a zaměstnanecké výhody.
Kontakt: František Kostka, tel. 491423808

Pokud znáte někoho, kdo by mě o tuto práci zájem, předejte tuto informaci prosím dále.
Tak to je vše. Nyní mě konečně hřeje pocit, že jsem udělal dobrou věc.

Martin Buchta | Kategorie: Ze života
| Počet zobrazení: 4016

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 • Vašek

  Otázka je, proč nemáte řidiče,za jakých okolnostech odešel řidič? Je potřeba si uvědomit že kvalitní řidiči odcházejí jezdit do zahraničí.Proč? Jsou tam lépe placeni a hlavně se knim lépe chovají.Nazbyde zaměstnavatelům brát co má nohy a ruce,a malou praxi.Pak ty auta jsou poválené na cestách a nedej bože v baráku.Jsem bývalí řidič autobusu,jsem rád že jezdím kamionem po zkušenosti v Litoměřicích.Majitel byl neurvalý d….,stále dokazoval že je pánem.Dnes si vše jezdí sám,protože kněmu nikdo nechce,řidiči si řeknou kdo jaký je.Vše má svůj čas.

 • Anonym

  Milan:Já jsem také řidíč a autobusu, a otázka že nejsou řidiči je pravdívá.Za 13 hod. práci 15 tis, čistého jse nedivím.Já mám autobus před barakem,kdybi nebilo takové vyhodi tak to už taky nedělam. Jenomže to nemá každej řidič autobusu.Já po 9 letech na autobusu uvažuji že volant pověsím na hřebík.

 • jurajs

  Zdravím všechny řidiče.Tak si to tu chlapy pročítám a nemohu než souhlasit.Jenže pokud nás kteří se k tématu chování dopravců a následného odměňování za tuhle práci k nám řidičům bude tak málo tak ničeho nedocílíme. Úplně za prvé bych se zeptal, kdo si vzal právo ocenit tuto práci jak píše tady kolega na 15000,-Kč. Dle mě je to výsměch za práci kdy má člověk v danou chvíly za sebou i 50 lidí.Já jezdím od autobusem od roku 94,linkovou dopravou,můžu-li se k tomu vrátit jedním slovem tragédie ze strany dopravce.Dnes se nechávám najímat na mezinárodní a to asi tak 10 let a že by to bylo lepší říci nemohu. Mám tuto práci rád,ale ZA KAŽDOU CENU JÍ DĚLAT NEBUDU!!Jistě chápu dopravce a jejich problémy, vím onich,ale každý šéf či majitel je tak dobrý jak má dobrý tým lidí.
  To je vše třeba se to někomu líbyt nebude,ale jsou to mé pocity. Jura

 • Pavel

  Ahoj chlapi,
  je mi 36 let.Vždy jsem jezdil s dodávkou.Předloni mě finanční situace donutila změnit zaměstnavatele.Rozhodl jsem se pro kamion(vnitro).Vydržel jsem to 3/4 roku.Pan majitel si myslel,že budu jezdit nonstop.Už měsíc sháním jinou práci,bohužel neúspěšně.
  Pavel Liberec

 • Vašek

  Také to tu pročítám a plně souhlasím že finanční ohodnocení řidičů autobusu je velice malé.Mají velkou odpovědnost a zodpovědnost.To si páni majitelé uvědomují ale kašlou nato.Hlevně že jezdí v drahých autech,jezdí k moři na dovolenou,a to klidně dvakrát v roce.Autobusem nejezdím čtyři roky a jsem spokojenej na kamionu.

 • Michal

  Jestli mne veze autobusem člověk, co napíše ve třech slovech tři chyby, tak to mi pomáhej Bůh.

  • Jakub Štefek

   Co já vím, tak pravopis nemá s řízením motorového vozidla nic společného. Spíš bych se bál jet s člověkem který si myslí opak.

 • Lukáš

  Zdravím kolegy řidiče,
  Dělám řidiče autobusu v Karviné a tady to taky není žádná sláva, tahle práce není absolutně doceněná, jezdit od rána do večera da těch pár peněz co nám zaměstnavatel vyplácí je ostuda

 • Renata

  Zdravím řidiče z Karviné, teda především ty slušné. Nezlobte se na mě, ale ráda bych něco podotkla, když pročítám tady příspěvky jaká je to práce. Bezpochyby náročná, jak placená to přesně nevím, ale žádná sláva taky nejsou samotní řidiči autobusů z Karviné (někteří), kteří jezdí pravidelně linku Karviná – Havířov. To, že si pletou silnici se závodní dráhou a pravidelně jezdí min. 100 km/hod. (resp. především spoj jezdící v 15:15 z autobusového nádraží Karviná) a během jízdy v autobuse všichni trnou strach – tak to jsou hazardéři a ostuda všech dobrých řidičů! Bohužel těchto "služeb" musím využívat denně jako cestující a když čtu o jejich odpovědnosti a zodpovědnosti, tak je to pro mě docela výsměch, poněvadž ta především tomu dotyčnému opravdu chybí! Díky takovýmto řidičům, už jsem dvakrát osobně zažila bouračku s autobusem. Bohužel na téhle lince jezdí takových řidičů víc. Další příklad za všechny (řidič č. 47561) na drzovku na nádraží spí za volantem před odjezdem na očích všem cestujícím, během cesty si stačí občas vykouřit cigaretku, je evidentně často nedospalý, cestu jezdí z paměti a během jízdy s autobusem "plave" mezi jízdními pruhy poněvadž se snaží podřimovat… Můžu se zeptat na názor, jestli tohleto je normální???

 • Jan

  PO přečtení různých ohlasů na práci řidičů s povolání reakci široké veřejnosti bych rád reagoval na některé ohlasi na práci řidičů sám jezdím s povolání od roku 1980 a chtěl bych všech kritiky upozornit na to že to je nejhorší a nejhůře placená práce vtomto státě protože každá úřednice v Praze má větší plat jak řidič autobusu tak nákladniho vozu a ta úřednice musí akorát dávat pozor na to aby nespadla ze židle jenže když nebude dávat pozor ten kritizovaný řidič budou i bohužel mrtví ukažte mě která práce jetak náročná na psychyku jako být řidičem s povolání a než se tohle docení tak to potrvá min 50 let co se týče chování některých neurvalích majitelú dopr. společností a stavebních firem ti by měli ze zákona absolvovat ještě náročnější vyšetřemí psychologiské než sami řidiči protože vystresovaný řidič je to najhorši co v dopravě může být a na konec bych chtěl reagovat na předešlí ohlas ohledně hrubých hyb je lepší udělat chybu na papíře než na silnici ale to může pochopit jen člověk který je dlouholetým řidičem spovolání s pozdravem Jan.

 • Vašek

  Zdravím všechny co přizpěli svým názorem na tuto debatu, ale hlavně zdravím kolegy z této profese. Nikdo nepochopí s čím s musíme potýkat každý den v práci. Mimojiné jsm řidič autobusu z karviné. Řeknu vám není to nic lehkého. Všichni jistě víme že jsou na světě lidi z různýma povahama. My se s níma setkáváme každý den a nesmíme říct nic. I kdyby nám vynadali do… (nebudu konjrétní), co potom čekáte. že se na vás budeme usmívat?? to nemyslíte vážně. Jedmu se nelíbí, že jedeme pomalu, druhému se nelíbí že jedeme rychle. další po nás řve, že jedeme pozdě. Když pojedeme relativně pomalu jak by si paní/slečna renata přála, zase nastoupí někdo kdo nám vynadá že jedeme pozdě. a když je v autobuse pln lidí tak prostě nemůžeme posloužit každému. Buďte proto tolerantní. Plat je taky zanedbatelný. Tak třeba když jsem v práci 10 hodin mám zaplacených osm. je to fér?? a máme zodpovědnost. a ti řidiči na cestách. jsou to magoři. sebevrazi. a my musíme dávat pozor v kuse 8 hodin. prostě jsem ve stresu celou dobu v práci. a řidiči jsou bezohlední a cestující rovněž. každý by jsi jen stěžoval. my prostě děláme co můžeme abych vyhověli každému, ale všem to prostě nejde. Takže reni zkuste být tolerantní ju?? děkuji

 • Renata

  Zdravím, tak tady po delší době Reňa. Vážený pane Vašku, myslím, že tolerantní jsem určitě. Nenapadala jsem práci řidičů jako takovou, která je bezpochyby náročná. Spousta z vás ji dělá správně a bez chyby, zodpovědně. Myslím, že to mohu posoudit, jsem totiž odkázána na autobusouvou dopravu několikrát denně přes 10 let. Jen jsem poukazovala nejméně na dva konkrétní řidice s kterými bohužel mám tu "čest". Jejich chování mě už po takové době opravdu a myslím, že oprávněně vytáčí a po takových zkušenostech by nenechávala chladným myslím nikoho. Zkuste si např. jednou absolvovat již výše zmiňované "závody Karviná – Havířov" a posuďte sám. Už jsem takhle jednou za podobných důvodů absolvovala havárku s autobusem a byla ráda, že všichni nakonec zůstali v celku, tedy kromě plotu a zahrady ve kterém jsme skončily… A právě proto, jsem nazlobená, že někdo kdo má zodpovědnost za životy druhých lidí se dokáže chovat takto, riskovat a hazardovat s mým životem… Znovu podotýkám, nekritizovala jsem povolání jako takové. Máme k němu úctu, tak jako ke všem ostatním a vím, že všude se dá najít nějaký ten nešvar a osoba, která kazí reputaci. Přesně o tohle mi šlo, poukázat na konkrétní lidi. Kdybych neměla toleranci, dávno by se tohle dalo řešit jinak. Chtěla jsem nejdřív slyšet názory na danou věc, ale bylo to nejspíš pochopeno jinak… Tak přeji spoustu kilometrů bez nehod!

 • Pepa

  …Když jste kašlali ve škole na učení…tak si teď nestěžujte..

 • Hledáte kvalitní simulátor autobusů? Nebaví vás již vytvořené simulátory, které nejsou domyšlené? Říká vám něco OMSI? Pokud ne, tak se podívejte na naše webové stránky, na kterých najdete vše o připravovaném simulátoru OMSI! – Děkujeme za návštěvu!
  http://www.omsi.ic.cz/

 • Mikeš

  Ahoj Renato. Když víš o které řidiče jde, máš právo si stěžovat u dopravce. Tohle nemusí být nutně zaviněno řidiči, ale třeba dispečery, kteří jim organizují práci a vytváří jízdní řády. Záleží jestli dodržují 561 (dříve AETR) nebo jestli se na ně vůbec vztahuje. Ono to může fungovat tak, že když si jdeš stěžovat, ukážou Ti dveře a řeknou že za nima je dalších 10, co tu práci chtějí a když máš na krku ještě nějaký splácení… Snad jen jednou jsem měl strach když jsem sedal za volant. Bylo to ještě v autoškole. Podíval jsem se do zrcátka a viděl za sebou ty řady prázdných sedadel. Od té doby jsem se do toho zrcátka nepodíval. Škoda

 • Dragomir

  Dami a pani řidiče.Dokud jsou hovada budut i rezniki
  Nedutme hovada.Co udelali doktori.Proč ne udelame totež.Prestaneme jezdit aspon mesec,at se to tadi položi.Gdiž davno MARX a Engels vislovil / delnici všech zem spojtese / nigdo ne pochopil tuto vetu.
  Veškeri vladce težej s toho / neni možne aby se hlupaci dali dochromadi / Jak na to – jako v Anglie 1906 – nepracovali nebo ničili techniku.Diky tomu matka povolila na šroubu.Štesti a zdravi a otom premišlejte

 • Tak na to bych asi neměl nervy..

 • vladimír

  Dobrý den.
  Úřad dopravního institutu v USA vydal informaci o vytíženosti různých profesí v dopravě. Řidič linkového autobusu při více jak 8hod.pracovní době je vytížen psychomotoricky stejně jako pilot dopravního letadla při startu a přistání! Tak si udělejte obraz všichni co zde přispíváte.

 • Honza

  Pokud budou lidé ochotní pracovat jako řidiči autobusu za malou nzdu, tak nad čím pak tady brečí. Majitelům vůbec nejde o nějakou kvalitu služeb pro cestující, ale o zisk. Raději vezmou úplného debi.. , na kterém ušetří, jen když nechce prachy na výplatu. Plat třeba u Eurolines je 12600,- měsíčně. Když se to někomu nelíbí, tak ho nikdo nepřemlouvá. Nanejvýš mu připomenou, že zapomněl počítat diety. V Praze u DP naboural při zkušební jízdě kandidát na řidiče do zdi. Bylo mu umožněno, aby si zkoušku zopakoval. Stejně je to u psychotestů. I když je člověk úplný rapl, maniak či deviant, stejně dostane osvědčení alespoň na půl roku.
  Na druhou stranu je třeba říci, že plat za práci člověka bez vzdělání a pouze zaučeného není tak špatný. Která z vyučených prodavaček takový plat dostává třeba v Hypernově? Jezdím 30 let a do Hypernovy bych nešel.

 • Vik

  Na autobusu mám odjeto skoro 2 mil. km. Bez nehody, linky dálkové, kde se valí na čas pořád kolem 90-100, aby lidem neujely další navazující spoje. V létě v zimě. Za ty mizerné peníze, 12 hodin denně, vstává se před čtvrtou ráno, máte kasu, údržbu a úklid a ještě hlídáte na silnici vyblázněné hazardéry amatéry co dělají naschvály. Kdejaký cestující ubožáček si občas na řidiče zkouší vyskočit. Doktoři mají třikrát víc za šest hodin denně, přesčasy placené, a když poničí pacienta, co se jim stane!? Vystupují jako nadlidé. Když zvorá práci nadutý úředník, hodí papíry do koše a napodruhé se snad strefí. Já říkal takovýmto velebným pitomečkům, že když se sekne řidič autobusu, půjdou do rakve oni, a žádná oprava není. Odpovědnost si ani nesmíte uvědomit, nebo to prostě dělat nemůžete. Musí se to bezpečně umět. Stoprocentní profesionál za žebrácký plat. O jednání většiny zaměstnavatelů s řidiči zaměstnanci raději nemluvím. A můžete psát jakkoli odmítavé bláboly na můj příspěvek. Zkuste a uvidíte, konečně pohrdání druhými je ryze české!

  • Xxx

   Naprosto souhlasím.

   1. Vstáváte dřív, než ostatní, chodíte spát později, než ostatní (a to ne o půl hodiny, či hodinu). Nemáte pravidelný režim, nesnídáte, neobědváte, nevečeříte každý den stejně atp.
   2. V zimě je vám zima, v létě je vám horko. A to nemluvím o tom, když se pokazí autobus. Pro cestující přijede hotovost co možná nejrychleji, řidič tam čeká na servis třeba i třikrát tak dlouho (výjimkou je většina MHD).
   3. Máte zodpovědnost až za 200 životů (tolik se bez potíží vejde do kloubového citibusu), a to, prosím, v „pracovním prostředí“, kde Vám nejen, že ostatní nepomáhají, ale házejí klacky pod nohy, ať už úmyslně, či svou blbostí (to si, prosím, srovnejte třeba s prací lékaře, třeba na operačním sálu).
   4. Jste vystaveni dechu bezdomovců, polobezdomovců, alkoholiků, ale i „normálních“ lidí s chřipkou, anginou atp., kteří do práce prostě musí a vy je musíte odvést, odbavit, atd. Hrozí vám, že se při úklidu píchnete o jehlu, pořežete o střep atp. Zdravotní risiko je nepředstavitelné (výjimkou je, opět, většina MHD, kde neuklízíte a máte alespoň uzavřenou boudu).
   5. Děláte řidiče a přepravního kontrolora zároveň – kontrolujete průkazy na slevu, předplatní jízdenky atp. Musíte znát tarif, kdo má nárok na jakou slevu, za jakých podmínek, když se pokazí odbavovací zařízení, musíte umět po paměti téměř všechno, co je v něm, abyste mohli vypsat náhradní líste. To je jednak nepopulární, jednak opice, které dáte banán, to nezvládne. Nejde o stupeň vzdělání, ale o paměť a inteligenci (opět, výjimkou je většina MHD). A když je to ještě v rámci nějakého IDS, tak k běžnému kilometrickému tarifu přibývá jeden, či více, integrovaných tarifů. To není to samé, co u soukromníka v teplákovce odvozit NAD za vlak …
   6. Máte hmotnou zodpovědnost za peněžní hotovost, která, zpravidla, není velká, ale výjimky pravidlo potvrzují – ještě, že drbani nemají ani ponětí, jaké tržby třeba řidič veze, když je doba měsíčníků, či dopravní špičky v turistické saisoně do turisticky lukrativního místa.
   7. Musíte mít nervy ze železa. Nejen, že musíte bez toho, aniž byste hnuli mrvou, strpět hrubé chování ostatních takyúčastníků provozu na pozemních komunikacích, ale musíte nějak vyjít i s tou zvěří, kterou běžně vozíte (těch pár normálních cestujících pomine). Autobusem nejezdí (opět, s výjimkou MHD a dálkové dopravy, ale i tam jde o rozdíl v poměru, ne v principu) normální lidí, ale socky. Začnete nasranými, vypatlanými a životem frustrovanými dělníky ráno, pokračujete fakany do škol. Pak vás čekají, více či méně nepříjemní, důchodci a matky na mateřské (co je schopná vyvést rodička v šestinedělí nechtějte ani vědět, ta má v hlavě úplný hokej), a pak znovu to samé, jenom v jiném pořadí. Večer zlatá mládež na pařby, ožralci z hospod … Je to lepší než taxi, lepší než vlak (přece jen můžete ovlivnit, koho si do autobusu vpustíte), ale jinak je to jedna z nejhorších prací s lidmi.

   Práce řidiče autobusu je hrubě finančně podhodnocená. Historií, a nejen dopravy, se zabývám léta, vím, kolik bral první chauffeur omnibusu s motorem výbušným na první lince v Rakousko-Uhersku, kolik brali řidiči za první republiky, za minulého režimu. Poměrově k průměrné mzdě je práce řidiče autobusu hrubě podhodnocená. Za těch cca 300 hodin měsíčně v autobusu (to není 300 hodin výkonu, ale s prostoji, denní obsluhou a denní kontrolou,úklidem atp. to 300 hodin je) by měli mít řidiči minimálně čtyřicet tisíc brutto.

   Není to tím, že je někdo za ty (většinou) směšné platy ochoten pracovat. Ono mít „pracoviště“ u baráku, u rodiny, je výhoda, za kterou někdo obětuje hodně peněz. Kulaté řemeslo, má-li za něco stát, je láska na celý život, řidiči volant chybí. Prostě za ně pracovat musí.

   Je to tím, že hromadná doprava je málo využívána cestující veřejností. Že se cestující veřejnost nebouří, jakými vraky musí (často) na příměstě jezdit, že se nebouří, když ty vraky v zimě zamrznou a půl hodiny zmrzají.

   Platíme za nekvalitní řidiče ročně hromadou životů. Dokud se nezmění přístup veřejnosti, nezmění se ani přístup vlády, nezmění se legislativa. Dokud nebudou mít dopravci zodpovědnost např. za zpoždění způsobené tím, že autobus v zimě zamrzne (protože je to stará plečka, která už dávno nemá na cestě co dělat, často bez vysoušeče), nic se nezmění. Nezmění se ani přístup k „lidským zdrojům“, výkonným ředitelem začínaje, dispečerem pokračuje a řidičem konče. Bohužel.

 • Joe

  Ja zde take musim prispet sice jezdim kratce cca 6let nakladak a rok autobus a trolejbus
  A vim ze to neni lehhke ale libi se mi jak muj znami rika ze jezdim po meste tak to je pohoda ze kdybych mel jezdit dalku nedal bych to
  Nevim dalky sem nejezdil ale domnivam se ze pokud tedy neni snih tak je lepsi jezdiit dalky nez vemeste
  Chapu ze mimo mesto je to horsi se srvisem atd ale ja beru jen co se tyce ryzikovosti atd ze ve meste je to porad vo hubu
  Ale nevim treba se pletu

 • Karel V.

  Zdravím Vás z Vysočiny. Přemýšlím nyní o práci řidiče autobusu. S náklaďákem moc najeto nemám, ale podíval jsem se i do ciziny. Pročítal jsem pár názorů šoféru určitě to není nic jednoduchého, ale i tak bych do toho chtěl jít, jen nevím jak. Kde by bylo dobré začít, jaké místo hledat a hlavně co všchno se musí absolvovat než vás pustí za volant? Mám C+E a profesák. Je mi jasné že potřebuji rozšíření řidičáku a profesáku, kde k němu příjdu nejlevněji? Jinak su z F-M a zdravím Karviňáky 😉

 

Více v Češtiny
Česká lokalizace Microsoft Outlook pro iOS se nepovedla

Nedávno jsme si ukázali, že outsourcování překladu aplikací a her má také své stinné stránky. Čerstvým důkazem je nově vydaný...

Zavřít