Recenze: TP-Link TL-PA4010 – začínáme s internetem po elektrických rozvodech | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

TP-Link TL-PA4010Powerliny dnes zažívají boom a naleznete je v nabídce prakticky každého výrobce síťových zařízení. Jsou navrženy tak, že dokáží signál přenášet po elektrických rozvodech a představují proto efektivní řešení pro rozšíření domácí sítě. Své uplatnění tedy naleznou v případě, kdy se nechcete pouštět do instalace strukturované kabeláže případně je to stavebně neproveditelné.

Modulární systém, který zvládne zprovoznit i vaše žena

K praktickému testu jejich využití jsem si vybral základní powerline adaptér od TP-Linku. Model TL-PA4010 v sadě Starter Kit obsahuje dva adaptéry pro rozjezd vaší domácí powerline sítě. Jejich montáž je tak snadná, že ji zvládne i vaše žena. Stačí jen vybalit, zapojit do zásuvek a stisknout tlačítko pro spárování obou zařízení. Powerliny nemají klasické webové administrační rozhraní, není tedy nutné nic konfigurovat. Následně stačí adaptéry propojit síťovým kabelem (v balení naleznete 2 páry RJ-45 cat5) s vaším routerem a druhý s koncovým zařízením, a voilá – můžete vesele začít využívat internet i na druhé straně domu, kam by jinak Wi-Fi nedosáhla. Konkrétně TL-PA4010 slibuje teoretickou propustnost až 500 Mbit/s, což by mělo stačit i na přenos HD videa.

Reálné výsledky příjemně překvapily

Powerliny lze skutečně použít v panelovém domě jako výrazně lepší alternativu k Wi-Fi. Na pochybné rozvodné soustavě natažené v hliníku není problém dosáhnout rychlostí blížících se 100 Mbit/s a ping nepřeroste 20 ms, což je dostatečné pro přenos multimediálního obsahu v HD rozlišení.

Svůj plný potenciál powerliny předvedou na moderní měděné elektrické soustavě. V takovém případě rychlost přesahuje 100 Mbit/s. A co se týče vzdálenosti, signál doputuje klidně až do sousedního objektu vzdáleného cca 100 metrů. Pouze vlivem vzdálenosti dojde k přibližně 20% poklesu rychlosti.

Kompletní znění recenze naleznete v magazínu PC World.

+ snadná instalace
+ velikost adaptérů
+ signál projde přes přepěťovou ochranu
– obsadí zásuvku

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT Recenze
| Počet zobrazení: 4782

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 


Doporučuji

Osobní blog Dominika Fryče

Podnikový ekonomický software Money se přizpůsobí potřebám vaší společnosti!

Pro efektivní řešení mezd je ideální komplexní mzdový systém Vema.

Tip na spolehlivý podnikový crm systém Altus Vario.

eWay-CRM je spolehlivý software pro řízení projektů. Vyzkoušejte zdarma!

Chytrý mobilní telefon Apple iPhone nabízí vysoký výkon bez kompromisů.

Chcete si vést pohodlně účetnictví online? Se službou iDoklad je to snadné!

 
Více v Internet, IT
Jak v Internet Explorer skrýt tlačítko, které otevírá Microsoft Edge

Microsoft se neustále snaží tlačit uživatele k používání prohlížeče Microsoft Edge. S příchodem aktualizace označené jako Creators Update propašoval do...

Zavřít