Recenze: Homefront – CoD killer? | Buchtič blog o IT a PC Buchtič blog

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Recenze: Homefront – CoD killer?

21 Bře 2011

HomefrontSeverní a Jižní Korea se spojila v jednu, dochází nerostné bohatství. Píše se rok 2025, Spojená Korea vyřadila EMP výbojem USA a zahájila invazi. Vy jste válečný pilot a dva roky poté vás při odvodu zachrání odbojáři a vydáte se společně na cestu, která povede k záchraně své milované vlasti. Takový je v kostce děj nové očekávané akční first person akce. Má na to stát se úspěšnějším než zaběhnutá konkurence v podobě Call of Duty?

Hned na úvod zmíním fakt, že ani sami autoři nezastírají, že se inspirovali nejen u konkurenčního Call of Duty. Někdo to sice může nazvat za vykradení několika stávajících her, ale kolik jste v poslední době viděli originálních her? Pravdou je, že Homefront v podstatě nepřináší nic nového, ale to co dělá, dělá zatraceně dobře. To je právě ten důvod, proč byste ho neměli minout.

Ovšem s Call of Duty má Homefront společného asi tolik, jako Michael Schumacher a Tomáš Enge. Tím společným prvkem je oblíbená válečná tématika, ale příběhově (mimochodem, CoD mělo někdy nějaký příběh?) má blízko k Half-Life 2. Okupace USA Korejci je podána hodně surovým dojmem, takže již od prvních chvil, kdy si pro vás přijdou do bytu a odvlečou do autobusu, následně všude kolem vidíte polorozpadlé domy a Korejce jak bez zábran vraždící civilisty i před malým děckem, vám hra ukazuje, kdo je tu ten špatný.

Nemá cenu tady popisovat celý příběh, protože ten si musí zažít každý sám. Zmíněný pocit beznaděje v očích obyčejných lidí a naopak chuť a odhodlání odbojářů bojovat za svou vlast a nakopat těm šikmookým zmr… pr… Na scénáři se podílel John Milius (film Apokalypsa nebo Rudý úsvit) a celou atmosféru podbarvuje povedený soundtrack.

Inteligence AI je poměrně na vysoké úrovni a jen výjimečně narazíte na někoho, kdo se zaseknul nebo stojí vedle, ale nezabije vás. Vaši parťáci také oplývají inteligencí, ovšem tím, že jsou oproti vám imunní vůči granátům, tak před nimi neutíkají. Proto jsem se občas divil, jak to, že jsem umřel. Granáty v Homefrontu na rozdíl od jiných her lítají hodně často a taky na rozdíl od jiných her, je má význam používat, jelikož skutečně způsobují škody. S tím souvisí skutečnost, že je nutné se krýt a sledovat okolí, kdo a odkud na vás střílí, jinak brzy padnete k zemi. Jak to tak u partyzánů bývá, munice je nedostatek a proto budete neustále střídat zbraně a obcházet všechny padlé vojáky. Párkrát dostanete příležitost ovládat Goliáše (robotické obrněné vozidlo) a jednu celou kapitolu strávíte pilotováním vrtulníku.

Grafika a náročnost

Co se týče grafického zpracování tak není to top dnešní doby, ale v každém případě je lepší než Call of Duty, které běží již několik let stále na tom stejném enginu. Ovšem animace postav a obličeje jsou detailní a při pohledu na Riannu (nejen vizuálně, ale i chováním) se vám vybaví Alyx z Half-Life 2. Jediné co zamrzí je statická obloha, která vůči povedenému okolí vypadá o třídu hůře. Na druhou stranu potěší fakt, že hru spustíte bez nějakých větších problémů i na starších sestavách. Pro rozjetí vám postačí C2D 2.4 na GHz, 2GB paměti, AMD Radeon 1900 a spíše překvapí potřebné místo na pevném disku. Homefront totiž zabírá téměř 10 GB.

České titulky

Pochválit musím kvalitní českou lokalizaci v podobě titulků, za kterou stojí Comgad. Jediné co bych vytknul, je volba fontu, která je odlišná od toho originálního, který zřejmě nepodporuje českou diakritiku. Titulky jsou totiž všechny velkými písmeny (CAPS LOCKEM) a některé písmena jsou si tak hodně podobná.

Ach, ta hrací doba

Největší slabinou Homefrontu je neuvěřitelně krátká doba. Sedm kapitol projdete na střední obtížnost za mizerné čtyři hodiny. Navíc se nemohu se ubránit dojmu, že Homefront končí těsně před velkým finále a to nejlepší, pokud hra bude mít úspěch a THQ studio Kaos nezavře, si na nás tvůrci chystají do dalšího pokračování.

Dále je tu multiplayer, který jistě zabaví spoustu hráčů. Kromě standardních režimů jako je Team Deatmatch či Ground Control, nabízí navíc mód Bojový velitel. V kostce jde o to, že hra vám automaticky napráší přibližnou polohu nejlepšího hráče. Když je někdo první, tak je určitě třída a nebude s tím mít problém 🙂

Resumé

Hrací doba je sice bídná, ale za to si jej s chutí zahrajete znovu, právě kvůli té atmosféře. A navíc je tu multiplayer, který určitě spoustu hráčů chytne. Homefront sice nepřináší nic nového, ale zavedené principy fungují víc než dobře a osobně jej řadím výše, než ten stále dokola recyklovaný balast v podobě Call of Duty.

Držím Homefrontu palce, ať se prodá dostatek kusů, protože tato série má co nabídnout. PC hráče může potěšit fakt, že se Homefront neprodává za plnou cenu jako ostatní tituly. Homefront za to stojí, a proto kupujte na PC, PlayStation 3 či XBOX 360. Nebýt té zatraceně krátké kampaně, tak by si Homefront zasloužil nejméně o jeden stupeň lepší hodnocení, ale takhle jen sedm.

Souhrnné hodnocení
Hodnoceno dne
Produkt
Homefront
Hodnocení
31star1star1stargraygray
Název aplikace
Homefront
Název aplikace
Windows
Software Category
Hry
Martin Buchta | Kategorie: Počítačové hry

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!