Přesun RAID pole na novou základní desku | Buchtič blog o IT a PC Buchtič blog

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Přesun RAID pole na novou základní desku

23 Srp 2012

Minulý týden jsem prováděl upgrade stávající základní desky ASUS M4A785TD-V EVO (čipset 785G) na nejnovější a nejmodernější ASUS M5A99FX PRO R2.0 (čipset 990FX). Více než o cokoli jiného mi šlo o podporu SATA III (6Gb/s) a přítomnost USB 3.0 portů.

Vzhledem k tomu, že používám softwarový RAID 0 složený z dvou 500GB disků, vyvstala otázka, zda bude fungovat i nadále. Jelikož jsem se nikde nedočetl ověřené informace, zda je podobný přechod bezproblémový a bezztrátový, nezbývalo mi nic jiného, než to vyzkoušet.

Raidové pole vydrželo

Na discích nemám cenná data, takže v případě jeho ztráty a nutnosti jej znovu zprovoznit by se nejednalo o problém. K mému velkému překvapení bylo raidové pole detekováno hned při prvním spuštění, a mohl jsem dále fungovat beze ztráty dat.

Závěr?

Obecně lze říci, že pokud budete přecházet v rámci jedné platformy ze staršího čipsetu na novější, je vysoce pravděpodobné, že RAIDové pole zůstane funkční, za předpokladu, že neprovedete žádné změny v konfiguraci. Nicméně nehazardujte se svými daty a mějte jejich zálohu.

Pokud máte vlastní postřehy z přesunu RAID pole, podělte se v diskuzi pod článkem.

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!