Používat Operu? Proč ne | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Používat Operu? Proč ne

12 Zář 2007

Poslední dobou se na českém internetu rozpoutala diskuze, proč nepoužívat Operu. Většina argumentů proti mně přišla naprosto zavádějící, proto se zde pokusím uvést některé fakta na pravou míru. Přiznávám, že Firefox zrovna nemiluji.

Hlavním důvodem, proč se podle mě Opera nepoužívá, je její chabá propagace. IE je obsaženo v každé instalaci Windows, nejrozšířenější konkurent Firefox má zas skupinu příznivců, kteří jej propagují pomalu za cenu vlastní krve. V tomhle ohledu je na tom Opera skutečně špatně, a nepomohlo jí ani uvolnění zdarma.

A teď již k samotným mýtům:

Opera má složité, velké a přeplácané rozhraní
Tento argument je nejspíše založen na výchozím rozhraní Opery někde ve verzi 6-7. Výchozí rozhraní je od verze 8 již poměrně úsporné. Navíc se tímto dostávám k dalšímu argumentu, a to je přizpůsobivost rozhraní. Rozhraní Opery si narozdíl od ostatních prohlížečů můžete rozšířit o celou řadu dalších funkcí, včetně různých vývojářských nástrojů. Stejně tak ho můžete osekat na minimum. A pro ty, kterým se nelíbí, že není ve výchozím stavu zapnutý stavový řádek, mám dobrou zprávu – od verze 9.5 tomu tak bude. Stejně jako hlavní konkurence podporuje Opera češtinu, i když se někomu styl překladu nelíbí. Ale i zde není problém stáhnout si češtinu neoficiální či si ji upravit.

Opera má spoustu zbytečných funkcí, příp. chtělo by to svižnější light verzi
Je sice možné, že má Opera spoustu funkcí, ale kdo vás nutí je používat. Gesta myší si nemusíte zapnout, pošta se objeví v rozhraní až po vytvoření účtu, stejně tak RSS kanály, Widgety můžete směle ignorovat, dokonce si můžete vytvořit (i když už ne tak jednoduše) vlastní upravené hlavní menu + kontextové nabídky, takže si ho můžete zjednodušit, jak chcete. A Opera je i přes své množství funkcí stále nejrychlejší prohlížeč ze všech, to jak v rychlosti startu, tak hlavně ve vykreslování webu.

Opera špatně vykresluje weby, blbě funguje javascript
Další mýt, který se zachoval ze starých verzí Opery. Nynější Opera bez problému zvládne zobrazit 99,9% webů. Na problém narazíte možná u internetového bankovnictví, či stránek využívajících ActiveX, příp. u některých slátanin z MS FrontPage. Většinou je problém ve stránce, ne v Opeře, Opera vykresluje weby možná nejlépe ze všech. Dalo by se říct, že ostatní prohlížeče vykreslují špatně. Podobně je na tom Javascript, který Opera umí na vysoké úrovni, Opera dokonce narozdíl od IE a Firefoxu zvládne i ACID2 Test. Jediným problémem je, že ta správná interpretace podle norem nemusí být zrovna ta, která se používá hlavně kvůli IE. Navíc Opera podporuje moderní technologie, jako je CSS 3 a SVG.

Opera není Open Source
Oblíbený argument Linuxáků. Běžného uživatele nezajímá, jestli je něco Open Source, běžný uživatel se nehrabe ve zdrojovém kódu a zajímá ho jen, že je daná aplikace zdarma. A to Opera je.

Opera není bezpečná
Další neopodstatněný fakt, dokonce zmiňovaný v časopisech typu Computer. Na Opeře vám hrozí zákeřnosti internetu v menší míře než na IE a Firefoxu, nehledě na to, že podle Secunia.com obsahuje Opera s velkým náskokem nejméně bezpečnostních chyb.

Opera se nedá rozšířit o nové funkce pomocí rozšíření
Toto je již částečně pravda. Pluginy na podporu interaktivních prvků Opera podporuje, takže klidně můžete používat Flash, streamované videa i různé interaktivní panoramata a 3D budovy, dokonce Opera podporuje pluginy pro Firefox a sama si je od něj bere, máte-li ho. S ostatními rozšířeními to je již horší. K rozšíření funkcí buď můžete použít uživatelské javascripty, např. Multipopup, či si můžete funkce přidat pomocí výše zmiňované editace menu. Na Firefox to nemá, ale Opera podporuje funkce, které se do Firefoxu přidávají, v základu a přitom je mnohem svižnější

Závěrem bych rád podotkl, že na různé fámy nedoplácí jenom Opera. Občas mám pocit, že největší odborník na danou tématiku je někdo, kdo v ní nemá žádnou praxi. Podobný článek by se dal napsat třeba i o Windows Vista. Na internetu v diskuzích se objevuje spousta názorů, jak jsou pomalý, nejde na nich spustit většina aplikací apod. Nejlepší na tom je, že tito rádoby kritici viděli Windows Vista leda na internetu a těch pár názoru od lidí, co je používají, v tom davu zanikne.
Celkově mám pocit, že Češi dají až moc na drby, než by si radši něco ověřili. Dalším příkladem by mohla být plánovaná radarová základna. U ní osobně nevidím důvod proti. Kdyby byla česká, tak to nikomu nevadí, ale USA již ano. Pochybuji, že to vysílání bude škodlivější než mobily a jiné další běžné vlnění, už kvůli tomu, že v okruhu cca. 5km není pomalu žádná obec. Ale tímto již odbočuji od tématu, i když to úzce souvisí.

Nakonec ještě dodám, že bych byl rád, kdyby jste mě za tento článek neukamenovali a doufám, že se v diskuzi najde i někdo, kdo se postaví na stranu Opery (tímto zdravím Chmeldu, Jecha a Buchtiče;) )

Související články:

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT
| Počet zobrazení: 1630

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 • Narážky na opeří rozhraní jsem nikdy nechápal, vždycky mi připadalo skoro totožné s tím od IE nebo FF.

  Možná jsi zapomněl ještě zmínit „Web Panels“, které si můžete umístit do postranní lišty (já tam mám například kalendář z cal.webkitchen.cz).

  Dobrý článek, protipól ke všemu, co bylo v poslední době napsáno.

 • [1]Web Panels sem nikdy nezkoušel. Článek má hlavně vyvrátit mýty,ne popisovat co Opera umí. I když SpeedDial sem zmínit mohl, to je podle mě velmi užitečná pomůcka

 • Krásně shrnuté a vyvrácené mýty o Opeře, tak jak jsme to vyřešili na MSN. Kromě Speeddialu další funkce, která by stála za vyzdvižení je geniální systém záložek.

 • Chmelda

  Zdravim, takže samozřejmě se stavím za operu, naprosto jednoznačně. Dokonce i alpha verze ‚té nové'( 9.5 Kestrel) je tak stabilní a plně ji důvěřuji, že sem odinstaloval tu předcházející (9.23) Chvíli jsem zkouše používat IE7, není to špatný prohlížeč, to rozhodně. Normálnímu uživateli bohatě stačí. Ale pokud si někdo zvykne na LUXUS typu opera tak mu IE příjde pomalé, neohrabané (je to asi tak jakobyste přesedli z akrobatického letadla na těžký dopravní letoun (záměrně neříkám vojenský). Co se týče těch vist. Visty NEjsou špatný operační systém. Dnes jsem však přijel z konference SolidWorks 2008, a tam měli na jednom PC se ‚solidem‘ nainstalovány win Vista. Řeknu to asi takle, kde byli xp, solid nespadl ani jednou, kde byli Visty spadlo to za dobu přednášky cca 4 hodiny na tom PC asi 4x. a to není jediný případ. Chce to tedy se rozmyslet na co Visty používám. Pokud dělám weby, databáze, programování apod. Visty sou velmi dobrý oper. sys. Pokud dělám grafiku nebo používám CAD/CAM (Inventor 2008, SolidWorks 2008, PRO/E, Catia aj.), chce to ještě si chvíli počkat. (Na konferenci nám bylo zděleno rači si ještě tak 3/4 roku počkejte). Tak to by asi bylo vše co jsem chtěl dodat jinak zdravím oBzB 😉

 • [4] NO, s těmi CAD/CAM systémy je situace zajímavá a tam je skutečně lepšěí asi zůstat u XP. Já jako běžný uživatel sem na problém nenarazil, jen sem tam nějaká freewarová hra nejde, komerční jsou bez problému

 • Operu jsem začal používat cca před týdnem, zatim jsem ji nestihl celou prošmejdit a zjistiti co všechno dovede, ale zatim jsem spokojen a zatim jsem se nesetkal s větším problémem…

  Jinak jestli myslíš záložky jako záložky, ty samý má i IE7, okopírovaný 🙂

  btw. pěkenej članek…

 • [6] Tak tady Buchtič spíš myslel záložky jako oblíbené v IE, opera umožňuje řadit je do složek, vytvářet jim aliasy(zkratky) apod. Záložky jako podokna má opera taky kvalitně zpracovaný a od ní to obšlohli pomalu všichni (měla to již v raných verzích)

 • preco nie potrebuje kopec clankov 🙂

  ale preco ano potrebouje iba: lebo je tak coooool :-))))))))))))))))))))

  od povodneho clanku Arthura Denta plneho drsnej poetiky sme sa dopracovali ku krvavo vaznemu vyvracaniu argumentov, od subjektivneho popisu pohladu na vec k objektivizovaniu protiargumentov voci subjektivne zameranym osobnym faktickym vyhradam 🙂

  svedci o tom veta: „Většina argumentů proti mně přišla naprosto zavádějící“ – preboha – vacsina tych autorov pise SVOJu skusenost.

  Ak ti nabuduce otec povie pri pohlade na pocitac, ze to je pre neho prilis zlozite, potom pokecame o tom, co je to empatia voci pohladu inych.

  Proste snazis sa objektivizovat OSOBNY pohlad. Svoj aj ten inych. Suhlasiaci aj ten nesuhlasiaci.

  a to je to zbytocne, co robis 🙂

  proste si to zaklincoval clovece :)))

 • Tak třeba já za všechny, jo? Můj článek neobsahoval žádné věcné argumenty, ty sis tam domyslel sám. V mém článku byly pouze důvody, proč JÁ nepoužívám Operu. Co ti na tom připadá zavádějící? 🙂

  Pokud jsi v něm četl něco jiného, je to TVŮJ problém (bohužel i dalších lehkookých čtenářů). Přečetl sis moje důvody, vzal jsi je jako bych je prezentoval coby obecně platné argumenty (ačkoli jsem několikrát upozorňoval, že jde o subjektivní dojem) a tady je teď slavně vyvracíš… Takříkajíc „beranidlem vyrážíš otevřené dveře“. 🙂

  Když říkám „Opera se mi nelíbí“, neznamená to totéž jako bych říkal „není hezká“. Rozdíl v tom je ten, že zatímco s tím druhým výrokem polemizovat můžeš, tak s tím prvním nikoli. Když napíšu „Mouse Gestures jsou pro mne neužitečná šaškárna“, není to totéž jako „Mouse Gestures jsou nesmysl“. S tím druhým lze polemizovat, s tím prvním nikoli.

  A pokud tvrdím, že mně se Opera nelíbí a Mouse Gestures mi nesedly, tak to je objektivní fakt, se kterým nehneš, protože ani stovka podobných článků mě těžko přiměje k tomu, aby mi MG sedly a Opera aby se mi vizuálně zalíbila. Je to jasný, nebo jsem zase házel hrách na stěnu?

 • [8] [9] Článek není zaměřen cíleně na jednu osobu na tož proti tobě, ex-správce systému Bloguje Arthure, kterému se ti podařilo otočit smysl tohoro článku. Zřejmě sis to špatně vyložil, nator ani proti subjektivním pocitům jedinců.

  Jde o souhrn faktů pro vyvrácení mýtů a flamů na podporu a obranu Opery a dokázání, že Opera není vůbec nanic a je mnohem schopnější a použitelnější, než jak to z mnoha článků vypadá.
  Také je článek namířen proti FFantikům, kteří mnokrát flamují okolo Opery úplně o bez pádných a nedoložených důkazů.

  Můj otec Operu používá bezproblému a pochybuji, že kdybych mu ukázal IE či FF, tak by je měl radši.

 • MzK

  Dá se k tomuto článku napsat ještě něco, co nebylo ještě řečeno? Asi ne. Snad jen, že mě překvapuje, že spousty lidí využívá stále to IE, přestože tu mají lepší alternatvy. A to i na elektrotechnické průmyslovce :(, kde se budu snažit o nápravu (doumlouvám se s adminem, na každý PC se nainstaluje Opera či FF).

 • Dobrej článek, ale i tak, opera prostě nemusí vyhovovat každému. Ale já jsem 100% spokojen, ačkoli mi občas spadne ( hlavně když se snažím gestem myši zavřít stránku odlášení gmailu ). Ale i tak mi prostě opera sedí, přímo nadšen jsem například z fce „rychlý přístup“. :). A nehádejte se tady ! 🙂

 • [10] Jen jsem se zasekl na Tvé větě: „Většina argumentů proti mně přišla naprosto zavádějící“, už zkrátka proto, že jsem při nejlepší vůli v těch článcích neviděl „argumenty proti“. Viděl jsem je většinou až v diskusi, kdy je fanatičtí obhájci slavnostně vyvraceli 😉

 • Pěkný článek. Opera je fajn prohlížeč, ale nový Internet Explorer se mi zdá lepší, uživatelsky přívětivější. Ale věřím, že Opera si vždycky svou skupinku věrných najde, protože má něco do sebe.

 • [13] Je pravda, že většina vážně míněných argumentů padla v diskusích u nedávných článků, ne v článcích samotných. Však se tu v první větě píše, že se rozpoutala diskuse, žádná zmínka o článcích. Ale zdaleka není pravda, že by ony argumenty pocházely jen od fanatických obhájců. Nemám rád, když se někdo tváří, že fanatici existují jen na druhé straně barikády. Ti, kdo používají to, co já, jsou přeci vždy v pořádku…

 • Poslední dobou mě serou tyto prohlížeče oba, jak FF tak Opera, sám jsem zastáncem FF, prohlížeč si většinou nějak neupravuji, poslední dobou mě FF začal padat , nechápu proč tak jsem si řek proč neskusit Operu – taktéž výchozí – nainstaluju , vlezu na centrumní mail, řikam si , panečku to je rychlost a vidím plný spam koš, ve ff kliknu pravým tlačítkem objeví se JS menu a vysypu, v opeře udělám to samé a … a nic , znechuceně zavírám.

  Proto je stále na výsluní IE, kvůli takovýmhle blbostem které běžného uživatele prostě odradí.

 • [10] Tu větu jsem asi nenapsal zrovna šťastně, ale skutečně hlavním podmětem byla diskuze pod články (hl. u Pixyho), kde ji někteří zavrhovali i kvůli prkotinám(nepoužívat Operu jen kvůli tomu, že po stisku kolečka kurzor skoči na střed stránky apod), a osobně si myslím, že ji někteří ani nezkusili, ale už ji zavrhují. Proti samotným článkům to myšleno nebylo (i když Pixyho článek byl fakt dost proti, hlavně to, že má moc velký rozhraní a screen se standartně vyplým panelem, a ještě to vyznělo, že to je fakt, s kterým nikdo nic neudělá), ty mi nevadí, holt to je autorův názor, ale aspoň tu Operu vyzkoušel.

  Účelem článku bylo spíš to, aby se člověk neznalý Opery dozvěděl i jiný názor, než ten, který je v diskuzích (viz. ten příklad s Vistami, znám dost lidí, co je odsuzují jako nepoužitelnej systém, ale v praxi je neviděli)

 • [11] Navštěvuju SPŠ, která si na PC celkem dost zakládá, a taky tam je jen IE6. Problém je, že flashky sou bloklý a dokumenty tak malý, že se tam portable browser nevejde, tak taky musíme používat IE

  [13] Jestli tě článek urazil, tak promiň, ale skutečně nebyl mířen proti tobě. Odkaz na tvůj článek je na konci jen, že je k tématu.

  [16] Že se IE používá kvůli takovýmto blbostem je bohužel fakt, a vývojářům že nechtějí dělat úpravy, které by využilo jen pár % uživatelů, kteří navíc to IE můžou použít. Kdyby IE nemělo tak rozdílnou interpretaci různých norem, tak by asi taky nebyl tenhle problém v takové míře

 • Ja se taky radim k maximalne spokojenym uzivatelum opery.

 • ať si každý používá co chce…..ale je pravda, že opera je poňekud podceňována….naopak IE je sofwarový odpad

 • jo! 🙂 no treba pomuzou trochu moje videa 🙂

 • Zotov

  Operu jsem pouzival a nejak me pres pocatecni nadseni proste „nesedla“.Ted mam FF a jsem nadmiru spokojen jiz delsi dobu.

 • Opera best!!… pouzivam ji uz par let a jsem s ni velmi spokojen… ma spoustu skvelych funkci z nichz vyuzivam sotva polovinu, ale i tak kam se hrabe IE nebo FF… IE je lapac viru a FF mi nejak nesedi.. btw… dobrej a vystiznej clanek

 • Juraj

  Príliš veľa rečí okolo Opery…Hold, nierktorí ľudia sa potrebujú vyrečniť. Tá Opera je naozaj skvelá. Vyskúšal som všetky prehliadače, a prei nej som ostal celkom intuitívne. Oslovila ma jednoducho a proste. Nič viac, nič menej. Je to cool a mám ju už všade aj vo všetkých mobiloch. Tak čo ešte riešiť?

 • jendal

  Moc hezký článek.
  Plně s tebou souhlasím.
  Operu používám od erze č. 8 a naprostá spokojenost a neměnil bych.
  Když vlezu na IE , nebo Firefox mám problémy se v nich vyznat 🙂 .

  A Visty používám od beta verze.
  Pokud něco ve Vistách nejde, je to pouze problém obsluhy- pomáhá zapnutí kompatibility XP , nebo spuštění jako správce.

 • Martin

  Podle mě jsou všechny tři prohlížeče +- stejně funkční a nemá smysl říkat, že některý je horší nebo lepší než ten druhý. Co člověk, to jiný názor. Svou roli hrají samozřejmě různá hodnocení , reklamy a recenze,které mohou převážit uživatele k tomu či onomu produktu.

 • tomas

  Cose týká Opery, poslední verze jsem enviděl – tudíž nemůžu hodnotit, ale několikráte jsem viděl Operu, pravděpodobně starší verzi u pár známých, a nějak jsem s ní bojoval, rozhraní se mi nelíbilo a nějak jsem se neorientoval. Co vidím tady ty obrázky, zdá se mi to v pohodě:-)
  ale nějak jsem zvyklý na FF, ale někdy si Operku zase zkusím.
  Co se týký Visty, tak je to zase jen mezi židlí a klávesnicí Co nejde za ovladače se dneska dá dohledat, někdy pomůže režim kompatilibity… Zdá se mi Vista rychlejší, než XP, jeslti je to tím, že zatím není moc zaplněná… Nevím, zatím na tom Core2duo 1,86 Ghz a 1 GB RAM spokojenost:-) NA práci je to pohoda a na hry to chce ještě jednu ramku, to uznávám. Dokonce zvuk mi tady jde a neseká se… V XPčkách se asi hádaj ovladače, a to sem je už XY-krát přeinstalovával, čistil registry:( hledal novej driver… nepomohlo lautr nic.
  K radaru, no tak nějak nevím, pořád si myslim, že oko, čili vstupní zařízení je na raně více, než srdce, hlava, mozek, neboli prosesor, ten je v klidu schovanej, daleko, v castli, na desce, chráněnej chladičem:-)
  Nás to stejně moc neochrání, jak pravice pořád argumentuje, protože uvědomte si to základní, je to součást oko, pro protiraketový deštník, (základna nakonec v Polsku, kteří ale si tvrdě vyjednávají podmínky, zatímco češi zase lezou do…)A jak známo, deštník si dělají Amíci nad Amerikou, tady o žádným deštníku nevím:-)
  Kdyby Amíci opravdu účinně chtěli se postavit teroristům z východu, tak se tak nezdráhaj se spojit s Rusama, to by byla obrovská výhoda proti moslimům. Takhle, dkyž se toho bojej, tak nemůžu jinak, než spíš věřit tomu, že chtěj askorát mít pod palcem strategický území střední Evropy. Poučme se z historie, dycky nás chtěkl mit každej, kvůli tomu, kde jsme, proč myslíte, že Sověti na balkáně komusi (Srbsko nebo Chorvatsko, ale spíš Srbsko) a Rakušákům dovolili založit demokratickej stát a nás drželi na uzdičce? Proč Rakušácí jo a Českoslováci tehdy ne-e?

 • No nevím, nevím. Opera je u nás poměrně minoritní prohlížeč. Neříkám, že je špatná, to vůbec ne. Má určitě spoustu zajímavých funkcí, ale bohužel jich nemá dost vyřešených. Pro běžného uživatele, kterých je na internetu nejvíce je příliž složitá a její funkce nevyužijí.
  Abych řekl pravdu, její budoucnost vidím podobně jako u Netscapeu. Majoritním prohlížečem ještě dlouho zůstane Explorer a záda mu bude krýt FF, třetímu vzadu Opeře dojde dech – bohužel 🙁

 • No já jsem Operu zkoušel, ale nebyl jsem s ní příliš spokojen, raději používám FireFox.

 • Opera je jedna z nejlepsich, pouzivam Opera + FireFox, podle nalady.

 • Ahoj, docela by mě zajímalo, jaks myslel toto: „Opera podporuje pluginy pro Firefox a sama si je od něj bere, máte-li ho.“ – nevím kde je chyba, ale u mě Opera FF pluginy ignoruje. Je snad třeba něco udělat, aby si je „vzala“? Díky za odpověď…

 • Když zadáš opera:plugins , tak to vypíše seznam pluginů a jsou tam i pluginy z cestou k FF – viz. http://temp.buchtic.net…opera.jpg . U mě si je to našlo pokaždé samo, cestu k firefoxu to bere nejspíš z registrů windows, takže firefox musí být správně nainstalován (USB verze asi nepostačí).
  Ručně to jde nastavit v opera:config, v sekci User Prefs je položka plugin path, kde jsou cesty odděleny středníkem, např. d:\Programy\Opera 9.5\Program\Plugins;D:\Programy\Mozilla Firefox\plugins;d:\Programy\Opera 9.5\\program\plugins\;F:\Program Files\Mozilla Firefox\plugins.

 • fred

  Dobrej článek, VIVAT OPERA

 • Jarda, TA

  Pouzivam Operu od verze 7.54 a nedam na ni dopustit. Je to ale otazka zvyku, vkusu ai. Kazdy at si pouziva, co mu nejlip vyhovuje, pro mne je Opera No.1.

 

Více v Češtiny
Česká lokalizace Microsoft Outlook pro iOS se nepovedla

Nedávno jsme si ukázali, že outsourcování překladu aplikací a her má také své stinné stránky. Čerstvým důkazem je nově vydaný...

Zavřít