Minuta, která bude mít 61 sekund | Buchtič blog o IT a PC Buchtič blog

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Minuta, která bude mít 61 sekund

27 Pro 2005

Na konci toho roku se dočkáme něčeho neobvyklého. Z vědeckého i technologického hlediska se bude jednat o zvláštnost, kterou většina lidí ani nepostřehne, pokud to neslyšeli včera na NOVĚ :-). Kalendářní rok 2005 totiž podle GMT bude trvat o něco déle, než byste mohli předpokládat.

Nový rok oficiálně přivítáme o jednu sekundu později. O přidání nebo ubrání sekund, rozhoduje >International Earth Rotation and Reference Systems Service (Mezinárodní služba pro zemskou rotaci a referenční systémy), dohlížející na dodržování časových standardů na Zemi.

Na základě platných mezinárodních dohod je potřeba dodržet, aby se tzv. koordinovaný mezinárodní čas (Coordinated Universal Time) neodlišoval od univerzálního času UT1 o více než 0,9 sekundy. Úpravou času se vyrovnají současné odchylky způsobené změnami v rotaci planety. Na rotaci mají vliv různé faktory, např. přílivy.
61 sekunda se přidá v poslední minutě před půlnocí (londýnského času). Na atomových digitálních hodinách se tedy objeví údaj 23:59:60 (to sou věci, to bych chtěl vidět na živo 🙂 ) a až potom naskočí samé nuly.
U přidávání sekund nejde o novou záležitost. Vůbec poprvé se sekunda přidala 30. června 1972, poslední přidání proběhlo 31. prosince 1998. Tímto způsobem už bylo přidáno 22 sekund. Na základě mezinárodních dohod se sekunda bud přidává (ubírá) buď 30. června nebo právě na Silvestra, 31. prosince.

Martin Buchta | Kategorie: Ze života
Tagy:

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!