Jak zabránit zašifrování dat na Windows serveru? | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Jak zabránit zašifrování dat na Windows serveru?

17 Úno 2017

Pokud se staráte o Windows server a ukládáte na něj data, měli byste znát File Server Resource Manager / Správce prostředků souborového serveru. Jedná se o volitelnou komponentu serverového operačního systému, prostřednictvím které můžete monitorovat kdo manipuluje se soubory, ale také blokovat jejich vytváření.

Šifrovací havěť (ransomware) funguje tak, že nejprve vytvoří kopii souboru s pozměněnou koncovkou (.ctbl, .locky, .crypt, .crysis, atp.). Vytvořenou kopii zašifruje a původní soubor smaže. Tohoto chování můžete využít a činnost ransomware pomocí FSRM zastavit již v samotném začátku – pokusu o vytvoření kopie. Je to skutečně jednoduché, potřebujete jen seznam známých přípon a jedno pravidlo.

Komplexní a pravidelně aktualizovaný seznam přípon naleznete na webu fsrm.experiant.ca (k dnešnímu dni čítá 759 přípon). Abyste nemuseli šablonu vytvářet ručně a zadávat přípony postupně, využijte PowerShell skript uvedený na výše uvedeném webu nebo použijte CryptoBlocker z GitHubu. Tento skript doinstaluje potřebné komponenty Windows Serveru a sdělí vám, jaké složky máte na serveru sdílené.

Následně vytvořte nové blokovací pravidlo (File screen):

  1. Jako file screen path vyberte sdílenou složku.
  2. Screening type nastavte na Active screening.
  3. Ve file groups vyberte vámi vytvořený seznam ransomware přípon.

Blokovací pravidlo můžete dále doplnit o zaslání notifikací na e-mail nebo spuštění vámi požadovaného příkazu. Na Technetu je pěkný skript a příklad toho, jak uživateli z Active Directory, který se snažil data zašifrovat, deaktivovat účet.

Vytvořený seznam přípon nezapomeňte pravidelně aktualizovat. V opačném případě se míjí účinkem, protože nebude účinné vůči nových variantám škodlivého kódu.

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT
| Počet zobrazení: 2924

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 

Více v ESET Remote Administrator
Jak vzdáleně odinstalovat McAfee Security Scan Plus pomocí ERA?

McAfee Security Scan Plus je bloatware, který se do počítače natáhne automaticky pokud si nedáte pozor při instalaci bezplatných aplikací...

Zavřít