$theTitle=wp_title(" - ", false); if($theTitle != "") { ?>
... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth.
» Více informací
Rychlé disky ve formátu M.2 již nejsou výsadou ultra tenkých mobilních zařízení, ale můžete je osadit do svého počítače a těžit z výrazně vyšších rychlostí, než na které jste zvyklí u standardních 2,5“ disků připojených prostřednictvím SATA rozhraní. Jenže co dělat v případě, kdy na desce M.2 slot nemáte a přijde vám zbytečná investice do nové základní desky jen kvůli jednomu slotu?
Protože M.2 slot je vyveden z PCI Express sběrnice, výrobci pro takové případy nabízejí adaptéry do PCIe x4 slotu. Nejedná se překvapivě o nedostupnou záležitost. Pořídíte je téměř v každém IT eshopu a karta vás vyjde na cca 400 Kč, což je méně než nová základní deska 🙂 Jednu takovou jsem si společně s diskem Samsung EVO 960 pořídil a níže se s vámi podělím o zkušenosti.
Samsung EVO 960 ve formátu M.2 připojený prostřednictvím PCIe 2.0
Testovací sestava: M5A99FX PRO R2.0, FX-8120@4GHz, 24GB RAM
Pokud nemáte na desce PCI Express třetí generace, možná byste měli zauvažovat nad investicí do nové a disk osadit rovnou do M.2 slotu. V tomto případě totiž nevyužijete plný potenciál disku. Ale i tak dosáhnete více než dvojnásobných rychlostí ve srovnání i s těmi nejvýkonnějšími SSD disky připojenými přes SATA III.
Ukázka výkonu Kingston HyperX 3K
Protože se M.2 disky připojují prostřednictvím PCI Express sběrnice, využívají pro komunikaci s diskovým řadičem NVMe rozhraní (nikoli AHCI v případě SATA disků). Pokud nemáte Windows 8.1 nebo 10, narazíte na problém. Starší operační systémy nemají podporu pro NVMe a takový disk se vám v systému nezobrazí. Pro Windows 7 si stáhněte hotfix nebo použijte ovladač přímo od výrobce disku.
Jak již jsem uvedl výše, Windows 7 nemají nativní podporu NVMe, a proto tento operační systém na disk nenainstalujete bez dodatečných kroků. Windows 8/10 nainstalujete bez obtíží, ale abyste z disku mohli operační systém spustit, musíte k tomu mít podporu ze strany základní desky. Jedním z předpokladů je UEFI, tím druhým při použití NVMe disku je podpora ze strany čipové sady.
Pokud splňujete výše uvedené požadavky a nedaří se vám nabootovat z M.2 SSD disku, zkontrolujte nastavení UEFI. Potřebné změny v jeho konfiguraci má dobře zpracován Intel v této příručce.
Hledáte-li rychlé úložiště dat a na základní desce s procesorem Intel vám chybí M.2 slot, PCIe karta pro vás může být zajímavým řešením. Pořídit si můžete například Delock 89370 nebo I-TEC PCE2M2. V opačném případě bude rozumnou volbou investice do nové desky.