Infografika: Jak udržet notebook ve 100% kondici | Buchtič blog o IT a PC Buchtič blog

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Infografika: Jak udržet notebook ve 100% kondici

3 Dub 2013

Chcete, aby vám notebook dlouho vydržel? Pak byste se o něj měli pečlivě starat. Zapatlaný monitor, drobky od svačení v klávesnici a zanesený ventilátor, který hučí na celou místnost, není jenom vaše vizitka, ale ani jedna z věcí nepodpoří dlouhou životnost hardwaru. Chraňte svoji investici a pečujte o ni s láskou. Sami pocítíte rozdíl a navíc nebudete muset hledat servis PC.

Pokud používáte notebook jako stolní počítač, tedy připojený do elektrické síti 24/7, vypojte jej alespoň jednou týdně a nechte běžet na baterii. Udržíte baterii v kondici. Na druhou stranu nenechávejte ani notebook běžet bez baterie.

Vyčkejte, až se notebook úplně vypne

Spěcháte do školy, práce nebo na schůzku a nechcete čekat, než se notebook vypne a ještě běžíčí (například z důvodu instalací aktualizací) jej strčíte do batohu a vyrazíte na cestu? Chyba, můžete poškodit pevný disk stejně tak hrozí přehřátí nedostatkem vzduchu.

Nepodceňujte chlazení

Prachem zanesený ventilátor je nejen hlučnější, ale snižuje efektivitu chlazení, v důsledku čehož mohou teploty vzrůst až o 30° C. Nesvačte nad klávesnicí, pravidelně čistěte nasávací otvory i samotný ventilátor. Pokud si netroufáte na rozbor notebooku a ruční čištění vatičkami do uší, použijte stlačený vzduch. Lehnout si s notebookem do postele je sice návykové, ale položením do peřin či deky dochází ke snížení přístupu vzduchu a nadměrnému přehřívání.

Muži pozor: Pokud si notebook rádi pokládáte na klín,  teplo vyzařované s notebooku snižuje produkci sperma až o 40 %.

Nepodceňujte ochranu dat

Pokud často cestujete a uchováváte v notebooku cenné informace a firemní data, nezbytností je šifrování celého disku. Chcete-li zvýšit šanci dohledání po krádeži, vytvořte v systému volně přístupný uživatelský účet a nainstalujte do něj velké množství špehovacího software, který může mj. pravidelně oznamovat svoji polohu na váš email na základě IP adresy.

Pevný disk není nesmrtelný. Nespoléhejte se na jeho bezchybnost. Zálohujte svá data a nebudete zaskočení náhlým pádem systému.

Čerstvě spuštěný systém nabídne vyšší výkon

Také restartujete počítač jednou do měsíce kvůli aktualizacím a jinak používáte režim spánku nebo hibernaci? U klasických pevných disků jsou důvody nasnadě – efektivita, ale po několika dnech až týdnech již výkon není zrovna oslňující, protože v paměti (RAM) se nachází neuvěřitelné množství dat.

Pokud chcete začít pracovat „v mžiku oka“ po stisknutí napájecího tlačítka, pořiďte si SSD disk. Systém se spustí do několika sekund, ne minut.

Infografika: Jak udržet notebook ve 100% kondici

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!