Domácí počítač do 10 000Kč (září 2011) - AMD APU | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Domácí počítač do 10 000Kč (září 2011) – AMD APU

12 Zář 2011

Původní sestavě domácího počítače do 10 000 Kč jsou téměř dva roky a nastal tak vhodný čas na její aktualizaci. Ceny komponent (obzvláště operačních pamětí) klesly a přišla na trh řešení, kdy máte na jednom kusu křemíku procesor i grafický čip, což sráží cenu dolů a přináší vyšší výkon. Pojďme se podívat, co se dá dnes pořídit za sestavu pro takové to domácí žvýkání (internet, Word…), ale zároveň při rozumném nastavení si zahrajete současné moderní hry. Snad vám to pomůže při rozhodování nad nákupem nového stroje a nekupovali „hyper výhodou“ sestavu ze supermarketu, nad kterou byste pak zaplakali.

PC do 10000Kč
Ceny platné k 12.9.2011

Sestava je postavena na tom nejvýkonnějším, co lze v současné době do socketu FM1 osadit. APU AMD A8-3850 je čtyř jádrový procesor s taktem 2,9GHz a ukrývající v sobě grafický čip AMD HD 6550D. 4GB RAM je při současných cenách základ, pevný disk s třetí generací SATA neboli SATA 6G je také samozřejmostí a nad nižší kapacitou jak 500GB nemá smysl uvažovat. Čipová sada AMD A75 přítomná na základní desce je historicky první s nativní podporou USB 3.0. Momentálně třeba žádné zařízení s třetí generací USB nemáte, ale za pár let to může být jinak a její přítomnost oceníte. Proto nedoporučuji investici do základní desky s čipsetem A55, které jsou sice nepatrně levnější, ale USB 3.0 nedisponují.

Výkonově sestava bohatě pro domácí účely stačí a bez problémů zvládá přehrávat FullHD videa. Integrovaný grafický čip disponuje plnými 400 stream procesory, podporou DirectX 11 a je taktován na 600MHz, což vám zajistí solidní výkon i pro moderní hry a hravě strčí do kapsy nejen všechy předchozí integrované grafiky ala HD4200, ale také parodii na grafický čip v podání procesorů Intel. Pro názornost: DIRT3 na střední detaily běží ve FullHD na 31fps. V případě nedostatku grafického výkonu stačí přikoupit diskrétní grafickou kartu na PCIe a povolit v BIOSU režim CrossFire a získáte tak dostačující výkon. Podrobnější recenzi a testy již brzy. V komentářích se případně můžete ptát na to, co vás zajímá. Odpovím buď rovnou nebo v chystané recenzi.

Možná některé zarazilo, že v košíku nemám přidán zdroj, skřín a mechaniku. Buď tyto komponenty již vlastníte nebo je to na vašich potřebách. Výběr skříně je individuální záležitost a proto nechť si ji vybere sám. Osobně doporučuji se podívat do nabídky Cooler Master, jehož skříně nejsou z „papíru“ a nabízejí skvělý poměr cena/výkon. To samé platí pro nákup optické mechaniky, kdy jde v podstatě jen o volbu mezi DVD/Blu-ray a preferenci značky. DVD mechaniky jsou na svém vývojovém vrcholu a již řadu let všichni výrobci vyrábí to samé, takže DVD vypalovačku pořídíte od 400 Kč a záleží jen na vás, zda potřebujete navíc LightScribe či LabelFlash. Co se týče zdroje, tak vám bohatě stačí 350W, kde doporučuji Seasonic. Pokud plánujete rovnou nebo v blízké budoucnosti osadit další grafickou kartu do CrossFire, tak v závislosti na konkrétní kartě bych poté volil silnější zdroj.

AM3+

Pro srovnání inovovaná původní sestava na socketu AM3+ disponují rovněž SATA 6G a USB 3.0. Cenově vychází cca podobně jako APU AMD A8, ovšem rozdíl mezi oběma platformami je ve výkon. Sestava na AM3+ bude jednoznačně výkonější po procesorové stránce, ale naopak bude výrazně ztrácet v grafice, jelikož integrovaná HD 4250 je ořezávátko, které současným APU nešahá ani po kotníky. Záleží tedy na určení počítače. Pro internet, Word, filmy a příležitostné hraní jednoznačně doporučím sestavu na APU. Když budete mít štěstí na kousek, lze A8-3850 přetaktovat na hodnoty kolem 3,5GHz, čímž si výrazně výkonově polepšíte.

PC do 10000 Kč
Ceny platné k 12.9.2011

Při výběru nejen elektroniky, nezapomeňte na známé přísloví: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“ Řiďte se rozumem, zjistěte si informace o výrobku na internetu a nenechte se balamutit prodavači v supermarketech a prodejnách typu Okay. Protože chcete, aby počítač a ostatní zařízení vydržela a neodpálila jej první bouřka či přepětí v síti, tak nesmíte zapomenout na přepětovou ochranu. APC poskytuje náhradu škody až do výše €75 000.

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT
| Počet zobrazení: 1492

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 • Tomas

  a co kdybych když chci jen "upgradovat" jak píšeš v úvodu, prostě ani tu case a zdroj a mechaniku nekupoval? to jsi zapomněl zmínit…. že taky jen můžu vyměnit desku a CPU a RAMky na DDR3,případně GK a hotovo 🙂 tím pádem pokud mám dostatečný zdroj, ještě slušnou case a funkční mechaniku, tak ušetřím… ovššem bez některejch komponent (tuším že jich je 5) mi ty OEM widle ani neprodaj 🙂

 • [1]: Tak to si snad každý domyslí, ne? Co se týče OEM, záleží na prodejci. Obecně jde o to, že prostě ke klávesnici si OEM verzi nekoupíš, jako to šlo dříve.

 • Tomas

  [2]mnooo, kdo je v obraze, ten to pochopí, laik ale nemusí, lepší je to jako alternativu zmínit… Bráchovi sem sehnal krásnou case, narval do ní sice nějakej provizorní odpad, než bude mít na nový PC a myslíš, že použil tu case, mechaniku zdroj? nene, všechno koupil nový 🙂 vč. woken -> jen za case+mechaniku mohl ušetřit tak 1400-1500, což mohl dát do lepší GK, tu vybral hodně ubohou 🙂
  ale ty wokna.. mám dojem, že mezi těma 5 komponentama je i ta case, takže to přitvrdili víc než dost 🙁 nejenže to už nejde ke klávesnici, ale de facto už nepoužiješ ani stávající slušnou bedýnku 😀

 • [3]: Několikrát jsem již kupoval bez case a OEM Windows jsem bral vždy k tomu a nebyl s tím problém.

 • Tomas

  [4] pak jedině se to dá odůvodnit jako že jsi "system Builder" :-)) a nebo prodejce u kterýho ebreš, je rozumný a inteligentní a není to striktní blbec :-))
  ale tady se to píše jasně, jaký ty komponenty by s tím měly být na faktuře 🙂 http://www.alza.cz…em-d227298.htm
  navíc při kontrole budouchtít nejen COA vylepenej, ale právě tu fakturu od toho systému prokazující původ a kdyby ti kontrolující taky byli pitomci chtějící za každou cenu buzerovat tak můžou říct, že tam nemáš case a že bez toho nelze mít funkční PC 🙂

  samozřejmě je to blbost, ale já to nevymyslel :-)) ta bedna tam prostě nemá co dělat :(((

 • oBzB

  Tak že na inovaci PC je potřeba hlavně deska, cpu, příp. ram a disk (ale i to leckdy může zůstat) je fakt, ale zas pro tenhle případ by se dalo uvažovat o tom, že jsi již PC měl a tudíž na to patří upgrade licence. Ty oem jsou určeny pro nové pc a tam potřebuje všechny komponenty, ale tu bednu by si mohli odpustit, tu přece jen lze použít i dost starou.

  Každopádně, v zájmu MS by mělo být tiše tolerovat prodej OEM licencí k minimu HW v rámci potírání pirátství, jak to bylo dříve a neprudit s tím – třeba k tomuhle by si nikdo ty Retail windows nekoupil, to by extrémně zvětšilo cenu (a kdo si kupuje takhle levný komponenty, tak nevysolí jednou tolik za win).

 • Tomas

  [6] no právě naprostej souhlas a vo tomto je :-))

 • Tomas

  jinak Buchtiči – měl bys v tom seznamu mít radši i novou mechaniku, on je to pakatel, ale ta nová deska s F1 už nemá žádný IDE a pokud někdo má ještě DVD mechaniku která není SATA ale IDE tak se s ní může taky vyfotit :-))

  díval jsem se na net po recenzích :-)) pro toho kdo fakt hry nehraje a nechce žravou další grafiku tak na občasný lehký zahrání je to ideální věc…. kdo ale spíš chce výpočetní výkon CPU a s grafikou jen tolik co dneska zvládne integrovaná jakákoliv, tomu CPU na úrovni Athlonu II stačit nebude….
  nicméně podel těch 4 jader a taktu bych řekl že to není ani nehorší procesor…. sice v těch testech jsem to všude viděl kolem toho Athlonu II a předčilo to i leckeerý Core i3, ale nemyslim si že by to byl nějakej špatnej procesor, co myslíš?

 • Tomas

  právě, přemejšlím čím nahradit svůj PC, C2D 1,86 toje ten úplně první… E6300 nebo jak…naprosto už nedostačuje… je starej, firefox když zamrtzne tak ho vytáhne na 100%, 4 GB RAM který ani deska ve variantě 4×1 nezvládá, deska Asus P5LD2SE, odpálený všechny SATA zásuvky, lůevnej řadič samozřejmě nebootuje… a GF 7300. GK by mi právě stačila integrovaná a nechtěl ybch dotoho dát moc peněz… tak ty 2×2 GB RAM, nějaký CPU a MB a disk zatím původní 320 GB SATAII, a mechaniku bych taky rád využil…

 

Více v Češtiny
Česká lokalizace Microsoft Outlook pro iOS se nepovedla

Nedávno jsme si ukázali, že outsourcování překladu aplikací a her má také své stinné stránky. Čerstvým důkazem je nově vydaný...

Zavřít