Domácí gigabitová Wi-Fi síť se stává skutečností | Buchtič blog o IT a PC

... je jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských blogů zabývajících se IT a češtinami do programů a her. Pokud máte problém nejen
s počítačem pravděpodobně u mě naleznete řešení, případně si o něj napište. Zajímám se rovněž o herní průmysl a internet věcí - každý produkt pořádně prověřím. Přiblížíme si tvorbu webových prezentací a budeme cestovat po světě skrz Google Earth. »

 

Domácí gigabitová Wi-Fi síť se stává skutečností

27 Úno 2015

S rostoucím počtem chytrých zařízeních v domácnostech rostou také nároky na bezdrátovou síť. Najednou potřebujete pokrytí v místech, kde jste jej před lety při nákupu prvního routeru nepotřenovali a především vyžadujete rychlost nejen pro stremování HD videa, které je možné dnes spouštět i na telefonech či tabletech.

Běžné Wi-Fi sítě standardu 802.11n pracující v pásmu 2,4 GHz dnes stále častěji naráží na své limity z hlediska propustnosti a dosahu. Jejich teoretická maximální rychlost je obvykle 150 – 450 Mbit/s, v praxi však bývá spíše třetinová nebo i nižší, a to kvůli značné vytíženosti pásma a souvisejícímu rušení.

802.11ac se hlásí o slovo

Na scénu proto přichází nový standard 802.11ac, který pracuje v pásmu 5 GHz a aktuálně dosahuje maximální rychlosti 300 Mbit/s (v budoucnu se můžete těšit až na 7 Gbit/s), tedy více než třikrát vyšší než u standardu 802.11n. V praxi na obalech i v technických specifikacích routerů naleznete výrazně vyšší hodnoty. Výrobci síťových zařízení zpravidla uvádí celkovou propustnost na bezdrátové síti, která aktuálně dosahuje až 1,9 Gbit/s (již avizovaných 1 300 Mbit/s v pásmu 5 GHz + 600 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz).

Vzhledem k tomu, že v 5GHz pásmu je provozováno podstatně méně zařízení a zároveň nabízí mnohem více kanálů, není přenos dat rušen tolik, jako v pásmu 2,4 GHz a spojení je díky tomu stabilnější.

Hlavní přednosti jsou tedy jasné: rychlost a stabilita. Protože v pásmu 5 GHz je dosah signálu s ohledem na fyzikální zákony o něco kratší než v pásmu 2,4 GHz, přichází standard 802.11ac s technologií nazvanou beamforming. Dříve totiž bezdrátová zařízení vysílala signál do všech směrů se stejnou intenzitou. Díky beamformingu lze signál „namířit“ a zesílit konkrétně tím směrem, kde se nachází komunikující zařízení. Princip je to vážně jednoduchý a na kvalitě signálu se projevuje velmi pozitivně.

Jak vybrat to správné zařízení?

Na trhu je pro použití v domácnostech a malých kancelářích k dispozici řada routerů různých kategorií a cenových relací, které standard 802.11ac podporují. Jako příklad lze uvést designově povedené routery TP-LINK řady Archer, jejichž rozpětí sahá od základních high-endových modelů, jako je TP-LINK Archer C2 s celkovou propustností na bezdrátové síti až 733 Mbit/s (300 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz + 433 Mbit/s v pásmu 5 GHz) a vynikajícím poměrem cena/výkon, přes model C5 s celkovou propustností až 1 200 Mbit/s (300 Mbit/s 2,4 GHz + 867 Mbit/s 5 GHz), až po samý vrchol high-endových routerů TP-LINK, na kterém naleznete Archer C9. Ten zprostředkuje přenos dat s maximální možnou rychlostí až 1,9 Gbit/s (600 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz + 1300 Mbit/s v pásmu 5 GHz).

TP-Link Archer C9

Nový standard již dnes podporují poslední modely přenosných počítačů a chytrých telefonů od různých výrobců. U starších zařízení je zajištěna kompatibilita podporou dnešních standardů v pásmu 2,4 GHz, avšak v takovém případě je rychlost omezena daným typem spojení. Řešení existuje v podobě externích Wi-Fi modulů připojovaných přes USB. Například TP-LINK Archer T4U AC1200 podporuje rychlost až 1200 Mbit/s (867 Mbit/s v pásmu 5 GHz a 300 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz) a není přitom o mnoho větší než běžná paměťová USB klíčenka.

A na co se můžeme těšit do budoucna? Podle TP-Linku teoreticky dosažitelná maximální rychlost standardu 802.11ac činí neuvěřitelných 6,9 Gbit/s. Nicméně maximem u komerčně dostupných zařízení by mělo být 3,5 Gbit/s a typická rychlost běžných produktů dosáhne 1,7 Gbit/s. To je přesto zhruba desetinásobek dnešních typických Wi-Fi sítí.

Martin Buchta | Kategorie: Internet, IT
| Počet zobrazení: 2136

← Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

 
 


Doporučuji

Osobní blog Dominika Fryče

Podnikový ekonomický software Money se přizpůsobí potřebám vaší společnosti!

Pro efektivní řešení mezd je ideální komplexní mzdový systém Vema.

Tip na spolehlivý podnikový crm systém Altus Vario.

eWay-CRM je spolehlivý software pro řízení projektů. Vyzkoušejte zdarma!

Chytrý mobilní telefon Apple iPhone nabízí vysoký výkon bez kompromisů.

Chcete si vést pohodlně účetnictví online? Se službou iDoklad je to snadné!

 
Více v Internet, IT
Jak převést certifikát ve formátu .PFX do Java KeyStore (JKS) a opačně?

Těžko tomu věřit, ale Java a .NET svět jsou kompatibilní. Proto se dnes naučíme konvertovat Java KeyStore (JKS) na .pfx...

Zavřít